آزمایش رانندگی و مقایسه فنی جاگوار F-Type-S و پورشه باکستر S

آیا جاگوار دوباره جایگاه خودر را باز میابد
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

برای چندین دهه، تولیدات <<جاگوار>> مورد علاقه دوستداران خودروهای اسپرت به حساب می آمد اما مدتی بود که سایر خودروها و در راس آنها << پورشه باکستر>> جای مدل های جاگوار را گرفته بودند تا اینکه کمپانی تصمیم گرفت با ارائه مدل F-Type جایگاه از دست رفته را مجددا به دست آورد. برای اینکه ببینیم مهندسین جاگوار تا چه حد در نیل به این مهم موفق عمل کرده اند، << پورشه باکستر S >> و << جاگوار F-Type S >> را در 10 زمینه مورد مقایسه قرار داده ایم ( حداکثر امتیاز در هر زمینه 5 است).

از نظر شجرنامه، هر دو خودرو میراث دار کمپانی هایی با سابقه درخشان در زمینه مسابقات سرعت هستند، طوری که جاگوار تا کنون 7 باربرنده مسابقات 24 ساعته لمان فرانسه شده و پورشه نیز با 16 بار، رکورددار این مسابقات است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

موارد اشتراک بین خودروهای مورد بحث اندک هستند که از جمله آنها می توان به طرح ظاهری اشاره کرد. به طور مثال، دماغه جاگوار از یک پنجره جلو رادیاتور بزرگ تشکیل شده که به عقیده بعضی ها می تواند نماد قدرتمند بودن آن باشد، ضمنا شباهت زیادی به تولیدات << آستون مارتین >> مانند DB9 و Vantage دارد که البته تعجب آور نیست چون طراح هر دو خودرو یک نفر است طرح ظاهری این جاگوار یک طرح کلاسیک بوده که به نحو ماهرانه و در عین حال زیبایی، با مجموعه چراغ های جلو ادغام شده است. چراغ های عقب آن باریک هستند و دستگیره های در با فشار یک دکمه باز شده و زمانی که از حرکت باز می ایستد، همانند چرخ های هواپیما از جای خود بیرون می آیند.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

در طراحی جاگوار قطعاتی به کار رفته که حالتی جذاب به آن داده و در پورشه، ابعاد بدنه نشانگر وجود پیشرانه در بخش میانی است. در خصوص طرح ظاهری باکستر S هیچ گونه ابهامی وجود ندارد و در معماری برجسته آن که کار اقای << لویی کان >> است از موارد و اشکالی استفاده گردیده که دقیقا متناسب با محلی که برای آن در نظر گرفته شده هستند.

در کایین هر دو خودرو، صندلی های زیبا و ایمن تعبیه شده که در جهات مختلفی قابلیت تنظیم دارند. درون کاین جاگوار دستگیره های بزرگ و در عین حال عجیبی را مشاهده می کنید که به سرنشینان در جای گرفتن کمک زیادی می کنند. پس از قرار گرفتن سوئیچ استارت در حال On برخی کنترلرهای اتومبیل از قسمت های مختلف داشبورد بیرون می آیند که همین امر، به مدرن و جذاب جلوده دادن کابین، کمک شایانی می کند. وضعیت پورشه به گونه ای بوده که سوار و پیاده شدن از آن آسان است و به محض ورود به کابین، احساس میکنید در فضای آشنایی قرار گرفته اید.

اولین بخش مسیر حرکت برای آزمایش دور خودرو، یک مسیر مارپیچی بود. پورشه باکستر به معنای واقعی کلمه می خرامید و جاگوار نیز به دلیل تنظیمات خوب بازوی کنترلی، حرکتی مناسب در عبور از بین خطوط داشت در مورد عملکرد سیستم فرمان، جاگوار فرمان سریعتر و تیزتری داشت ولی در مجموع، هر دو خودرو سیستم فرمان خوبی دارند، و حتی غربیلک فرمان کاملا ضخیم (همانند خودروهای فرمولاوان) در هر دو مشاهده می شود.
پدال گاز اتومبیل های این آزمایش، دارای میزان حرکت مناسبی بوده و میزان فشاری که برای به حرکت در آوردن آنها باید اعمال شود. کاملا مطلوب و مورد انتظار است. میزان چسبندگی باکستر به سطح جاده عالی بوده که ادامه طی مسیر با آن، با قدم های مطمئن همراه است و هنگام انجام مانورهای مختلف، برای راننده حس اطمینان را ب ارمغان می آورد حرکت جاگوار نیز در چنین مسیری به راحتی صورت می پذیرد چون واکنش پیشرانه به فرامین راننده خوب است. در پایان این مسیر، امتیازات کسب شده توسط دو خودرو تقریبا یکسان و برتری اندک متعلق به پورشه بود.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مرحله بعدی، آزمایش ها مربوط به حرکت در داخل پست مسابقه و جایی بود که تاریخچه دو خودرو ساز در زمینه شرکت در مسابقات، می توانست مورد مقایسه جدی قرار گرید. برتری جاگوار مربوط می شد. به پیشرانه 6 سیلندر V شکل آن که دارای 3 لیتر حجم و مجهز به سوپر شارژ با توان تولیدی 380 اسب بخار بود، در حالی که امتیاز پورشه مربوط می شد به محل قرار گرفتن پیشرانه تحت 6 سیلندر در بخش میانی قرار داشت و البته تقسیم مناسب تر وزن به میزان 44 درصد در جلو و 56 درصد در عقب توان تولیدی 315 اسب بخار را برای پورشه به معنای ضعیف تر بوده پیشرانه آن نیست چون شتاب از صفر تا 96 کیلومتر هر خودرو تقریبا یکسان بو و در محدوده 4 ثانیه ثبت می شود_( 2/4 برای جاگوار و ¼ برای پورشه) که علت این امر را باید در اختلاف وزن جاگوار به میزان 311 کیلومتر نسبت به رقیب آلمانی جستجو کرد.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

آنچه باعث تعجب و البته تحسین تیم آزمایش شد. وضعیت هندلیگ یا هدایت پذیری جاگوار بود چون بروز حالت Under Street با انحراف قسمت جلوی خودرو، در هنگام عبور از دایره پیچ به مراتب کمتر از میزانی بود که انتظار میرفت، در رکورد گیری طی دور کامل پیست، برتری پورشه کاملا محسوس بود چون می توانست سریعتر وارد دایره پیچ ها شود. و وضعیت پدال ترمز در زیر پای راننده به گونه ای بود که به وی اطلاع می داد چه اتفاقی در شرف روی دادن است.
البته جاگوار نیز قادر بود تا عمق دایره پیچ را همانند پورشه و با ریتمی مشابه بپیماید. اما سیستم ترمز، قابلیت اطلاع رسانی شایسته در مورد محدودیت های دینامیکی آن به راننده را نداشت. در عبور از دایره پیچ، پورشه باکستر معمولا دچار انحراف قسمت عقب با پدیده OVER STREET می شود ولی یک راننده مسلط می تواند با کنترل حرکت انحرافی قسمت عقب آن را تبدیل به یک مزیت در عبور از دایره پیچ با سرعت بیشتر کند.
در هر دو خودرو، امکان تنظیمات متعددی در رابطه با نحوده هدایت وجود داشت که در حد اعلای آن، خودرو می توانست با دخالت کامل سیستم الکترونیکی یا در صورتی که تمامی سیستم های الکترونیکی از مدار خارج شوند طی طریق کند که البته حالت دوم، بیشتر مورد استفاده رانندگان حرفه ای است.

رکوردی که توسط پرشه در طی یک دوره کامل پیست بدست آمد حدود 2 ثانیه سریع تر از جاگوار بود ( یک دقیقه و 2 ثانیه و 32 دهم ثانیه در مقابل یک دقیقه و 4 ثانیه و 49 دهم ثانیه)
یکی از نزدیک ترین بخش های این رقابت، مربوط به گیربکس اتومبیل ها می شد. گیربکس 8 سرعته اتوماتیک جاگوار ساخت ZF آلمان بوده که یکی از بهترین گیربکس های حال حاظر در دنیاست در مسیر پیست، بیشتر از دنده های بین 2 تا 6 استفاده شد و تعویض دنده ها با آرامی و نرمی کامل انجام می گرفت، طوری که به سختی قابل تشخیص بود. گیربکس PDK پورشه از نوع 7 سرعته اتوماتیک با دو کلاچ بوده و در تئوری آرایش، حتی از جگوار نیز بهتر است ولی در عمل، سخت می توان اینگونه قضاوت کرد.

در نهایت، به مقایسه دو خودرو از نظر قیمت می پردازیم. قیمت پایه پورشه باکستر S معادل 61 هزار و 850 دلار بوده و جاگوار دقیقا 20 هزار دلار گران تر از آن است. هرچند با سفارش تجهیزات اختیاری برای پورشه، قیمت آن تا بیش از 100 هزار دلار هم می رسد. مانند نمونه آزمایش که معادل 101 هزار و 70 دلار ( 20 هزار دلار گرانتر از مدل پایه پورشه 911) قیمت داشت!
اما ببینیم پرداخت اضافی رقمی معادل 40 هزار دلار، چه امکانات و تجهیزاتی را در اختیار قرار می دهد؟
گیربکس PDK به قیمت 3200 هزار دلار، ترمز های از جنس سرامیک کربن به قیمت 7400 دلار و…
قوانین و مقررات هر آزمایش مقایسه ای، حکم میکند که در پایان خودروی برنده انتخاب شود اما در مورد این دو خودرو، وضعیت متفاوت بود به گونه ای که هرچه آشنایی با آنها بیشتر می شد تفاوت ها ( نه فقط در ساختار بلکه از نظر نحوه عملکرد) افزایش می یافت پورشه باکستر S یک ماشین کاملا توسعه یافته و پیشرفته بوده که امروزه نسل سوم آن وارد بازار شده اما جاگوار F-Type-S اولین سال حضور خود را تجربه می کند و علیرغم برخورداری از بسیاری ویژگی های برتر، فاقد حرکت اولیه ای بوده که پورشه چند سال پیش آغاز کرده است.

در خاتمه باید گفت بنابر تمام دلایل فوق، پورشه انتخاب برتر بخصوص جهت استفاده روزمره بوده و جدول امتیازات به دست آمده توسط دو خودرو، نشانگر وضعیت آنها در قسمت های مختلف و امتیازات است.

جدول امتیازات

جاگوار F-Type-S پورشه Boxter S
عملکرد فرمان 2 5
قابلیت هدایت 4 5
سواری 4 4/5
کشش موتور 5 3/5
صدای اگزوز 5 3/5
احساس کار با ترمز و پدال آن 4 5
راحتی راننده 4/5 4/5
طرح بیرونی 4/5 4/5
ارگنومی داخلی / طرح کربن 4 4/5
گیربکس 4 5
جمع کل 43 45

جدول مشخصات فنی

جاگوار F-Type-S پورشه Boxter S
گنجایش پیشرانه (سی سی ) 2995 3436
حداکثر قدرت (اسب بخار/ دور در دقیقه) 6500/380 6700/315
حداکثر گشتاورد ( نیوتن متر/ دور در دقیقه) 3500/459 4500/360
جعبه دنده 8 سرعته اتوماتیک 7 سرعته دو کلاچه اتوماتیک
حداکثر سرعت ( کیلومتر بر ساعت) 275 276
حداکثر شتاب جانبی ( جی ) 0/92 0/97
طول / عرض / ارتفاع ( میلی متر) 4470/1922/1295 4373/1800/1280
محور ( میلی متر) 2621 2274
قیمت نمونه آزمایش ( دلار) 91 هزار و 965 101 هزار و 70
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مترجم : مهندس کیوان بنی هاشمی
منبع : مجله ماشین
تدوین : علیرضا فروغی فر

دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *