افتتاح مرکز تکنولوژی کمپوزیت‌های کربنی مک‌لارن

تاریخ: 01 بهمن 1396

مک‌لارن به تازگی جشن افتتاحیه‌ای که برای مرکز جیدد تکنولوژی کمپوزیت‌های کربنی در شفیلد بریتانیا برگزار کرده است؛ جایی که نمایش نورافشانی پیش‌پای مهمانان انجام می‌شد و یک مک‌لارن سنا به عنوان «مراسم تعمید» این ساختمان، دونات می‌زد. در کنار مدل جدید «سنا»، خودروی مسابقه فرمول یک مک‌لارن MP4/5 از سال ۱۹۸۹ قرار داشت؛‌ وسیله‌‌ای که آیرتون سنا با آن ۶ پیروزی در همین سال به‌دست آورد.
در اولین، اولین بازدید از مرکز جدید خودروساز در اختیار همگان قرار گرفت؛ جایی که قرار است اولین مرکز خارج از زادگاهش در انگلستان باشد. در حال حاضر، ۴۰ کارمند در شفیلد، در استخدام مک‌لارن هستند و بر اساس دانش مرکز تحقیقات تولید پیشرفته در دانشگاه شفیلد، به تولید فیبر کربن «مونوکوک» سبک‌وزن برای خودروهای اسپورت این خودروساز می‌پردازند.
وقتی این مرکز به صورت کامل راه‌اندازی شود، حدود ۲۰۰ کارمند را در خود جای خواهد داد. بازگشایی این مرکز تکنولوژی جدید، همگام با رویکرد مک‌لارن نسبت به توسعه بدنه‌های سبک‌وزن مخصوص به خود است؛ بدنه‌هایی که در کنار سیستم‌های هیبریدی، به منظور ارتقای پرفورمنس استفاده خواهند شد و در عین حال، همچنان می‌توانند استانداردهای سخت‌گیرانه سراسر جهان را برآورده کنند. در برنامه جاه‌طلبانه مک‌لارن موسوم به Track22، قرار است که نیمی از وسایل نقلیه این خودروساز تا سال ۲۰۲۲ از پیشرانه‌های ترکیبی استفاده کنند. این در حالی است که مک‌لارن نخستین‌بار «فیبر کربن» را به عنوان بخشی از شاسی خودروی فرمول یک در سال ۱۹۸۱ معرفی کرد.

مک‌لارن سنا آخرین نمونه از مجموعه «آلتیمیت سریز» در این خودروساز محسوب می‌شود. این خودرو از فیبر کربن مونوکوک موسوم به «مونوکِیج III» استفاده می‌کند که موجب می‌شود، وزنی کمتر از ۳ هزار پوند یا ۱۳۶۰ کیلوگرم داشته باشد. برای پیشرانه مک‌لارن سنا از یک موتور ۴ لیتری V-8 مجهز به دو توربوشارژر دوقلو استفاده خواهد شد که قدرتی معادل ۷۸۹ اسب‌بخار و گشتاور حداکثری برابر ۸۰۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند و در کنار یک گیربکس ۷ سرعته دو کلاچه اتوماتیک قرار می‌گیرد.

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *