بازگشایی مجدد ثبت سفارش واردات خودرو

سرانجام با تاخیری فراوان با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت از امروز سایت ثبت سفارش خودرو مجدداً باز شد و در ابتدا هم محصولاتی از لکسس و به تدریج سایر برندها، امکان ثبت سفارش را دریافت نمودند.
دیروز در جلسه‌ای با حضور نمایندگان مجلس از کمیسیون‌های مرتبط، وزیر صنعت، معدن و تجارت، سازمان بازرسی کل کشور، معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه، گمرک و نمایندگان اتاق بازرگانی ایران رسیدگی به وضعیت واردات خودرو و تعرفه‌های واردات در دستور کار کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. در این جلسه موضوعات مختلف مطروحه در این حوزه علی‌الخصوص موارد پیگیری‌شده از سوی مردم از نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.
رئیس هیئت‌مدیره انجمن واردکنندگان خودروی ایران در خصوص این جلسه گفت:در این جلسه آقای شریعتمداری قول دادند مشکلی را که پیش از تصدی ایشان در وزارت صنعت و معدن و تجارت و از اواخر دولت یازدهم ناشی از توقف ثبت سفارش خودرو اتفاق افتاده بود تا چهارشنبه هفته جاری در قالب دستورالعمل شرایط جدید واردات خودرو برطرف کنند و متعاقب آن سایت ثبت سفارش خودرو نیز برای واردکنندگان خودرو باز شود تا با حذف بازار سیاه خودروهای وارداتی، فشار روانی جامعه، برطرف و از تضییع بیشتر حقوق مصرف‌کنندگان جلوگیری شود.فرهاد احتشام زاد ادامه داد: رئوس دستورالعمل جدید واردات خودرو که امروز ابلاغ خواهد شد، دارای شفاف‌سازی‌هایی در خصوص بخش‌های ذیل است:
کاهش تعرفه جدید نسبت به میزان اولیه منتشر شده در روزهای اخیر
فعال شدن مجدد شرکت‌های غیر نمایندگی با شرایط تسهیل شده برای آنها
احتساب توأمان سقف دلاری و حجم موتور برای تشخیص کالای لوکس
تسهیلات واردات خودروهای هیبریدی
بسته بودن طولانی مدت ثبت سفارش خودروهای وارداتی با شائبه هماهنگی دولت با واردکنندگان خاص، باعث آشفتگی در بازار خودرو، افزایش شدید قیمت‌ها و بلاتکلیفی تعداد زیادی از واردکنندگان و خریداران خودرو بود. این موضوع در نهایت باعث گردید تا دولت بتواند مصوبه خود در زمینه افزایش شدید تعرفه واردات را نیز مطرح نماید.
با توجه به قول مساعد وزیر صنعت مبنی بر بازگشایی این صنعت به نظر می‌رسد علاوه بر حرکت مجدد قیمت‌ها در این بازار به‌سوی تعادل برخی برندهایی که درصدد بازگشایی مجدد ثبت سفارش بودند نیز به جمع رقبای بازار خودروهای وارداتی افزوده شوند که از میان آنها می‌توان به فولکس‌واگن، بورگوارد و لوکسژن اشاره کرد.
این اتفاق در حالی رخ خواهد داد که بنابر آخرین اعلام رسمی تعداد خودروهای مانده در گمرکات ایران به بیش از ۱۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه رسیده است. البته برخی منابع غیررسمی این رقم را ۱۵ تا ۱۶ هزار دستگاه و حتی بیشتر عنوان می‌کنند.
از سوی دیگر طی مدت زمانی که ثبت سفارش متوقف شده بود، واردکنندگان علاوه بر دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلاتی از قبیل پرداخت سود دیگر مبتنی بر عدم تحویل به‌موقع خودرو با شکایت‌های رسمی مشتریان خود نیز مواجه بودند، به‌نحوی‌که به گفته دبیر انجمن واردکنندگان ۴۰۰ پرونده قضایی علیه واردکنندگان تشکیل شده است.در همین حال با توجه به وضعیت فعلی بازار علاوه بر تعدیل قیمت‌ها و حرکت آنها به‌سوی قیمت‌های واقعی با حضور برندهای جدید شاهد شکل‌گیری رقابت شدیدتری میان برندهای موجود در بازار خودرو کشورخواهیم بود.

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *