بررسی رنجرور دیسکاوری (Discovery)

بررسی Range Rover Discovery
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

حدود یک دهه از آخرین عرضه مدل جدید رنج روور میگذرد امام خودروی لندروور رنج روور که سابقه ساخت طولانی و پر فراز و نشیبی دارد در سال 2013 با طراحی کاملاً نوین معرفی میشود.
طی این تغییر خودروی سدان خیابانی به یک خودروی SUV تبدیل شده در عین حال که تجهیزات الکترونیکی آن باعث شده تا مدل جدید نسبت به قبل از قابلیتهای بیشتری در جاده برخوردار باشد. تمام اینها به خاطر آلومینیم است. قبلاً در برخی موارد پنل های بدنه رنج روور آلومینیومی بودند اما اکنون آلومینیوم در کل ساختار این خودرو به کار رفته و این به معنای کاهش 700 پوندی وزن خودرو ست که به این ترتیب رانندگی با آن آسان تر شده و تا حدی هم مصرف بنزین آن را کاهش میدهد.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

وقتی از قسمت کناری به رنج روور نگاه میکنیم چیز چندان نامطلوبی وجود ندارد اما در قسمتهای زاویه دار خودرو میتوان ایرادهایی مشاهده کرد. 2 اینچ به طول این خودرو افزوده شده و دو اینچ هم از ارتفاع آن کاسته شده و اگر دقت کنیم میبینیم که متقارن سازی اندازه این خودرو همانند متقاطع سازی انجام شده است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

ستون خودرو به نظر باریک میرسد و خودرو حالتی شناور دارد، این رنج روور کمی شبیه Ford Flex است که این مدل فورد نیز شباهت زیادی به مدل قدیمی Ford Fairlane دارد. پنجره مشبک جلوی خودرو کوچک تر شده و برای اینکه نمای خودرو دوست داشتنی تر شود چراغهای جلو باریک تر شدهاند و قسمت عقب خودرو بیشتر شبیه اولین مدل رنج روور طراحی شده که کاملاً متفاوت از دیگر مدلهای رنج روور است که با الهام از سبک BMW طراحی شدهاند.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

کابین رنج روور؟ فضای داخلی رنج روور 2013 محیطی گرم و صمیمی ست و تزئینات گران قیمتی در آن به کار رفته است. صفحه نمایشهای LCD در میان تزئیناتی از جنس چوب و چرم به کار رفتهاند و در مدل Autobiography تقریباً تمام این تزئینات طبق سلیقه مشتری انجام میشوند و نمایی عالی از ترکیب رنگ و چوب و چرم به وجود میآورند.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

ساختار بدنه مدل 2013 نسبت به مدلهای قبلی 39 درصد سبک تر شده و از نظر شتاب و کیفیت سواری هم در جاده و هم در مسیرهای ناهموار بسیار بهبود یافته است. این مدل دارای موتور V8 پنج لیتری است که 375 اسب بخار قدرت داشته و دنده اتوماتیک ZF هشت سرعته دارد. شتاب این مدل مثل شتاب مدل Supercharged قبلی ست. ممکن است در تغییرات انجام شده تفاوت چندانی مشاهده نشود اما مدل Supercharged با موتور 510 اسب بخار در سبک اسپرت – سدان در مدت 5.1 ثانیه به شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت میرسد و مانند اکثر خودروهای انگلیسی رانندگی نرمی دارد.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

عملکرد رنج روور 2013 در خط مستقیم تغییر کرده و قدرت فرمان دهی آن بیشتر از قبل شبیه یک خودروی سدان بزرگ شده است. این خودرو دارای سیستم تعلیق مستقل، عایق هوای تطبیقی و فرمان الکتریکی پیشرفتهای برای واکنش سریع و نرم است که البته اندکی سر و صدا دارد و آن هم در مقایسه با سایر سیستمهای تعلیق و فرمان الکترونیکی عادی ست.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

تنظیمات اصلی نرم بوده و به خوبی کنترل میشوند و ساده هستند اما در مدلهای Supercharged به دلیل تنظیمات فعال ضد دوران محور طولی، تنظیمات اصلی پیچیده تر هستند اما از همه مهم تر اینکه وقتی رنج روور سرعتش کم شده و به سوی خارج جاده منحرف میشود بلافاصله خودش را با شرایط منطبق میکند. با توجه به تمام اتفاقاتی که ممکن از در جاده آسفالت رخ دهد تمام مدلهای رنج روور دارای قابلیت چهار چرخ دیسک بوده و مجهز به نسل جدیدی از قابلیت کنترل واکنش به نوع زمین هستند که با استفاده از سنسورهایی خاص نوع زمینی را که خودرو در آن در حال حرکت است برآورد کرده و پایداری، قدرت کشش و تنظیمات دیفرانسیل فعال را تغییر میدهد تا خود را با شرایط طبیعی موجود سازگار کند این تنظیمات بر اساس پنج نوع زمین در نظر گرفته شدهاند (زمین عادی؛ چمن/سنگ ریزه/برفی؛ گلی/ناهموار؛ شنی و صخرهای) به کمک سیستم تعلیق هوا امکان حداکثر وضوح دید فراهم شده و به لطف هواکش داخلی امکان عبور از آب با عمق سه پا وجود دارد به علاوه ظرفیت بکسل آن نیز 7700 پوند است. این مدل نسبت به مدلهای قبلی دارای سیستمهای الکترونیکی و مکانیکی بیشتری ست که این امکان را فراهم میکند تا به هر کجا که میخواهید بروید و به این ترتیب بدنه طویل این خودرو دچار فشار بر قسمت مرکزی نمیشود یا وقفه ای در عملکردش به وجود نمیآید. چون این رنج روور سبک تر است 1.7 اینچ طول آن بیشتر است که باعث میشود 4.7 اینچ فضای بیشتری برای پای سرنشینان صندلی عقب به وجود آید. موقعیت بسیار خوب صندلیهای جلو دید عالی از مسیر را فراهم میکنند و ارتفاع محل گذاشتن پا برای ورود به خودرو از سطح زمین کاهش یافته چون ارتفاع دسترسی تعلیق هوا نسبت به قبل دو اینچ قابل کاهش است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

صندلیهای تاشو عقب مثل خودروهای لیموزین فضای بیشتری برای پای سرنشین دارند و برای اولین بار دارای قابلیت تنظیم برقی، گرما و تهویه مطبوع و قابلیت ماساژ هستند و پیکر بندی صندلی تک نفره نیز موجود است. درب عقب خودرو دارای طراحی مجزاست و به صورت برقی باز و بسته میشود. تمام خودروهای رنج روور دارای دو صفحه نمایش LCD، یک صفحه نمایش 12.3 اینچ که جایگزین صفحه آمپرهای رایج شده و یک صفحه نمایش لمسی 8 اینچ هستند که سیستمهای اطلاعاتی را در کنسول مرکزی خودرو اجرا میکند، از طریق ترکیبی از برنامههای نرم افزاری و سخت افزاری مثل مسیر یابی، وضعیت آب و هوا، تماس تلفنی و پخش صوت. رابط کاربری این صفحه نمایش کاملاً واضح بوده و سریع است اما آنچنان که باید مثل LCD صفحه آمپر تصاویر را نشان نمیدهد. چرم لوازم داخلی خودرو در سطح استاندارد است در حالی که اکثر قابلیتهای پیشرفته دیگر نیز برای این خودرو در نر گرفته شدهاند مثل سان روف پانورامایی، سیستم صوتی Meridian با قدرت 1700 وات، دوربینهای دید محیطی، کانالهای کولر و امکان انتخاب از بین 37 کولر بیرونی و 17 کولر داخلی و 3 نوع روکش متفاوت.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

رنج روور جدید در انگلستان ساخته میشود و در اواسط دسامبر در آمریکا به فروش میرسد و مدلهای معمولی آن 83500 دلار و مدلهای Supercharged 100 هزار دلار و مدلهای Autobiography 130 هزار دلار به فروش میرسند.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مترجم : علیرضا فروغی فر
منبع : پارس تیونینگ


رعایت کپی رایت نشانه شخصیت شماست
کپی برداری با ذکر منبع مجاز است
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *