بررسی هیوندای النترا 2013


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
 

در روزگاری نه چندان دور، به راحتی می شد خودروهای کره ای را مورد انتقاد قرار داد و بی امان به آنها تاخت!
اما این روزها صنعت مردان کره جنوبی طوری به خودروسازی می پردازد که طبق آمار منتشر شده، در سال 2012 حدود 5/4 میلیون دستگاه تولید داخلی قریب به 1/3 میلیون دستگاه را در قالب برند << هیوندای >>، << کیا>>، << جنرال موتورز کره>>، << رنو سامسونگ>> و << سانگ یانگ>>، صادر کردند و جالب اینکه مقصد بیشتر آنها نیز ایالات متحده بوده است!
میانگین فروش اتومبیل های کره ای در کشورمان نیز تا پیش از برهم خوردن نظم نسبی خودروهای وارداتی و تغییر یافتن قوانین، به نسبت سایر برندها خوب بود و در کنار ژاپنی ها، یکه تاز بازار کلاس متوسط بودند اما تغییرات ارزی و قوانین واردات جدید، داستان را به سمت دیگری سوق داده و همان خودروهایی که روزی در کلاس متوسط قرار می گرفتند، یک رده و شاید بیشتر ارتقاء درجه یافته و از نظر قیمتی، بر جایگاه محصولات آلمانی تکیه زده اند! شاید بهترین نمونه این ادعا، میزان رقم پرداختی برای هیوندای << جنسیس >> سدان باشد که در یک بازه زمانی 2 ساله، از حدود 95 میلیون تومان به بیش از 240 میلیون رسیده است در سال های نه چندان دور می شد با این مبلغ یک دستگاه مرسدس بنز SL350 روز خرید!
چندی پیش، یکی از همین ارزان قیمت های گذشته، یعنی هیوندای النترا 16 هزار دلاری که این روز ها قیمتی بین 85 تا 110 میلیون تومان دارد، در اختیارمان قرار گرفت تا ضمن چند ساعت رانندگی و بررسی نقاط قوت و ضعف خودرویی بپردازیم که واردات نسل نخست آن در دهه 90 میلادی به کشورمان آغاز شد و مورد توجه قرار گرفت.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ 

طراحی نسل پنجم النترا در مقایسه با نسل چهارم ( که بیشتر شبیه محصولات میان رده شورلت بود)، زمین تا آسمان فرق کرده و در حال شکل گیری با توجه به همان DNA یا هویت محصولات کره ای، یعنی خطوط مواج و حجم پردازی ها اغراق آمیز است. هویتی که آن را می توان به زبان طراحی تویوتا اما به رگ و ریشه ای به مراتب آسیایی تر تشبیه کرد. کیفیت فضای داخلی این ماشین، نسبت به نسل قبل بهبود یافته و ذهنیت افرادی که نسبت به خودروهای کلاس C ساخت کره بدبین هستند را تغییر خواهد داد. البته چنین شاخصه ای تنها مختص به برندهای کره ای با مشتریان ایرانی نبوده و امروزه، در تمامی بازارهای بزرگ دنیا، نگاه مشتریان به کیفیت خودروهای کلاس متوسط با گذشته متفاوت است و خودروسازان نیز فاصله کیفی این کلاس با یک رده بالاتر را کاهش داده اند. نکته ای که در باره کابین النترا جلب توجه می کند. چرم مرغوب و خوش رنگ صندلی ها و البته مهندسی خوب فضای داخلی، با توجه به جمع و جور بودن ابعاد بدنه است. کیفیت و نوع مواد به کار رفته در بخش های دیگر کابین مانند کنسول میانی، داشبورد و رودری ها و همچنین نوع طراحی آنها، تداعی کننده نسل نو << آزرا>> و << سوناتا>> است. نه کمتر و نه بیشتر!


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

اگر چه با نشستن درون کابین، این حس به شما القا می شود که سوار یک خودروی کوچک در رده متوسط شده اید اما از نظر فضا پا یا سر، حتی در ردیف عقب، علیرغم شیب نسبتا تند سقف و ستون های کوتاه، نارسایی وجود ندارد، البته همین فضا سازی خاص و تعریف ستون های منحنی شکل، باعث شده که سرنشین عقب، دید کمتری به محیط پیرامون خود ( مثلا نسبت به رقیبی چون مزدا 3 ) داشته باشد. در هر حال نکته دیگری که درباره اتومبیل مورد بحث در خور نگرش است این بوده که مهندس خوب آن تنها معطوف به فضای داخلی نشده و به نسبت جثه و ظاهر کوچک خود، صندوق بار بزرگی نیز دارد.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

جعبه دنده 6 سرعته خودکار النترا را در حالت تعویض غیر اتوماتیک قرار داده و به راه می افتیم. خودرو کشش نسبتا خوبی دارد، پیشرانه 148 اسب بخاری آن با اندکی جاشنی تاخیر گاز می خوردو پس از حدود 11/5 ثانیه، سرعت به 100 کیلومتر در ساعت میرسد که به نسبت توان موتور و وزن بدنه، ایده آل است.
جعبه دنده و پیشرانه این اتومبیل، قابلیت سبقت و مانورپذیری در خور توجهی به ماشین می دهد، اگر چه عدم چسبندگی محور عقب ( که در ادامه به آن خوهیم پرداخت)، جسارت تغییر خطوط ناگهانی را از راننده خواهد گرفت! هنگامی که گیربکس را روی حالت تعویض اتوماتیک قرار دادیم، حداکثر دور موتور از 6500RPM بالاتر نمی رفت و در تعویض نرم دنده ها، تاخیر ایجاد می کرد اما در یک جمع بندی کلی باید عنوان کرد که پیشرانه و گیربکس به خوبی با یکدگیر هماهنگ هستند و حقیقتا از یکی اتومبیل کلاس متوسط، نباید توقعی بیش از این ( مثلا مانند هماهنگی پیشرانه و گیربکس نیسان تینا) داشت!
عایق بندی فضای بین موتور، اتاق و کف مناسب بوده و در روز آزمایش، صدای آنچنان آزار دهنده ای از برخورد تایر با سطح مسیر و با کارکرده پیشرانه، به داخل نفوذ نمی کرد. نکته جالب توجه در این مبحث، صدای خروجی از اگزوز به هنگام تخت گاز رفتن بود که شبیه صدای یک آبمیوه گیری قوی می ماند و مرا به یاد آزمایش تویوتا یاریس انداخت، ضمن اینکه خبری از صدای زوزه ناخوشایند پیشرانه مزدا 3 هم نبود!
فرمان خودرو سبک خاصی داشته، خوش دست بوده و می توان کنترل ماشین را بدون دغدغه با آن بر عهده گرفت اما به دلیل ستون های کناری ضخیم و کوتاه، برای دور زدن، نیاز به مکثی کوتاه و بررسی محیط اطراف، حس می شد. در سیستم فرمان، کمی چاشنی اسپرت نیز تعریف شده که همین شاخصه درنار انتخاب تایر های 215 با دیواره 45 و رینگ های 17 اینچنی توسط مالک کمی لرزش و گوبش به سواری ماشین افزوده بود.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

انتظار داشتیم استفاده از چنین رینگ و تایری، روی چسبندنگی خودرو تاثیر مثبت بگذارد اما پیش از آزمایش میزان پایداری، مالک متذکر شد که عقب خودرو زود از کنترل خارج می شود. من نیز به همین دلیل این آزمون را با سرعت حدود 80 کیلومتر در ساعت انجام دادم و در کمال تعجب، گفته مالک تایید شد!
البته با وجود دیفرانسیل جلو بودن خودرو و مناسب تقسیم نشدن نسبت تقسیم وزن، می شد وقوع چنین مسئله را پیش بینی کرد، ولی نه تا این حد!
در کل، توانایی النترا هنگام عبور از پیچ ها، به حدود 0/80 جی خلاصه شده و لذا نمی توان بی محابا با ان در سرعت های بین 110 تا 130 کیلومتر در ساعت اقدام به تعویض خطوط کرد و یا با خاطر جمع وارد دهانه پیچ شد!
عملکرد سیستم ترمز مدل مورد بحث، اطمینان بخش بوده و می توان روی آن حساب باز کرد، البته بهره مندی از ترمز های مطمئن، هیچ گاه نباید توجیه برای حرکت با سرعت غیرمجاز یا انجام مانورهای خطر ناک در معابر عمومی باشد. زیرا به سادگی و با از کار افتادن یک سوپاپ یا سیلندر، ممکن است همه چیز رنگ و بوی حادثه این تلخ به خود بگیرد…!
در کل، می توان به نسل نو النترا لقب بچه سوناتا داد! زیرا علاوه بر تداعی کردن ذات سوای و هویت برادر بزرگتر خود، بخشی از توانایی های فنی و مهندسی آن نیز در اختیار دارد.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

این محصول، در بازار کشورمان رقیب اصلی اتومبیل های صاحب نام ژاپنی مانند تویوتا کرولا، هوندا سیویک، و مزدا 3 محسوب می شود، هرچند نمی توان این نکته را نادیده گرفت که از نظر فنی و مهندسی، هنوز با آنها فاصله دارد. البته باید اذعان داشت. با رشدی که شاهد هستیم و در صورت ادامه این روند رو به جلو، به زودی خواهد توانست زنگ خطر را برای رقبای ژاپنی خود به صدا در بیاورد!

 

جدول مشخصات فنی هیوندای النترا 2013

گنجایش پیشرانه ( سی سی )
1797
تعداد و آرایش سیلندرها
4 خطی
حداکثر قدرت ( اسب بخار / دور در دقیقه )
6500/148
حداکثر گشتاور ( نیوتن متر/ دور در دقیقه )
4700/178
جعبه دنده
6 سرعته اتوماتیک
شتاب اولیه ( ثانیه)
10/5
مسافت توقف کامل از 100 کیلومتر ( متر)
37
طی مسافت 400 متر ( ثانیه – کیلومتر در ساعت )
134-16/8
حداکثر سرعت ( کیلومتر بر ساعت )
205
مصرف سوخت در 100 کیلومتر شهری ( لیتر)
8/4
گنجایش مصرف سوخت ( لیتر)
48
گنجایش صندوق بار ( لیتر)
419
وزن خالص ( کیلوگرم)
1245
طول، عرض، ارتفاع ( میلیمتر)
1400/1700/4500
فاصله بین دو محور ( میلیمتر)
2600
قیمت در بازار جهانی ( دلار )
16 تا 22
قیمت در بازار داخلی ( تومان)
85 تا 110


 

از آقای اصغر مشیری و اتوگالری پرستیژ در جهت همکاری با گروه آزمایش مجله ماشین تشکر می کنیم
منبع : مجله ماشین
تدوین : علیرضا فروغی فر

اختصاصی پارس تیونینگ

درباره نویسنده
 1. رومیسا از تهران پاسخ

  این ماشینی که شما تست کردید احتمالا فاقد سیستم پایداری یا ESP بوده چون من با سرعت 110 در پیچها رفتم ماشین بدون انحراف کاملا قابل کنترل بود

  • فولیرا پاسخ

   رومیسا، شما از آسان موتور تحویل گرفتی ؟ چه زمانی ؟

 2. مهدی پاسخ

  مدلهای GLs النترا که آسان موتور وترد کرده همگی فاقد پایداری یا همان ESP هستند.

Leave a Reply

*

captcha *