بهترین روش برای افزایش اسب بخار خودرو

<< اختصاصی پارس تیونینگ >>

توجه:در فرمول های انگلیسی علامت / به معنای تقسیم است (در اعداد فارسی همان ممیز است) / در برخی قسمت ها ترجمه به صورت آزاد انجام شده است.

کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز است.

امروزه هر نوع ماشینی که از یک سازنده ی معمولی اتومبیل بخرید تعدادی توافق نامه همراه آن وجود دارد. این توافق نامه ها توسط چند عامل به وجود آمده اند:

  • تلاش برای ایجاد تناسب بین ماشین و یک طیف قیمت خاص
  • نیاز به براورده کردن استاندارد های پخش
  • میل به فراهم کردن بیشینه عمر و مطمئن بودن

این توافق ها اغلب به شما فضای زیادی جهت پیشرفت در زمینه ی عملکرد می دهد! راه های بسیار زیادی برای ایجاد اسب بخار بیشتر (نیروی بیشتر در واحد اسب بخار) از یک موتور استک (موتور ثابت، موتور ماشین) وجود دارد. در اینجا چندین نمونه آورده ایم (عموماً به ترتیب از کمترین به بیشترین سختی/ قیمت):

چیپ کامپیوتر خود را عوض کنید.

گاهی اوقات، اما قطعاً نه همیشه، می توانید عملکرد یک ماشین را با عوض کردن چیپ ROM در جعبه ی کنترل موتور (ECU) تغییر دهید. معمولاً این چیپ ها از دلال های (مغازه های) لوازم یدکی خریداری می شوند. کار مفیدی است که وقتی یک چیپ را برای خریدن در نظر دارید آن را خوب بررسی کنید، چون که بعضی چیپ ها تقلبی هستند و عمل نمی کنند (کار نمی کنند).

بگذارید هوا راحت تر راخل شود.

وقتی که پیستون در ضربه ی به طرف درون به طرف پایین حرکت می کند، مقاومت هوا از قدرت موتور می کاهد. برخی از ماشین های جدیدتر در حال حاضر از بخش های داخلی صیقل داده شده استفاده می کنند تا مقاومت هوا در آنجا را از بین ببرند. فیلتر های هوای بزرگتر و لوله های داخلی کمتر نیز جریان هوا را بهبود می بخشند.

بگذارید دود راحت تر خارج شود.

اگر مقاومت هوا یا فشار رو به عقب خروج دود از سیلندر را سخت کند قدرت موتور را کاهش می دهد. اگر لوله (ی خروج) دود خیلی کوچک باشد یا محفظه ی اگزوز مقاومت هوای زیادی داشته باشد موجب ایجاد فشار رو به عقب می شود. سیستم های اگزوز با عملکرد خیلی بالا از هدر (Header، سَری) استفاده می کنند؛ لوله های بزرگ انتهایی و اگزوزهای دارای جریان آزاد که برای از بین بردن فشار رو به عقب در سیستم های اگزوز استفاده می شوند.

سَری ها و بادامک ها را عوض کنید.

خیلی از موتور های استک (موتور ثابت، موتور ماشین) یک شیر ورودی و یک شیر خروج دود دارند. خریدن یک سَری که چهار شیر برای هر سیلندر دارد جریان هوای ورودی و خروجی موتور را به طور چشمگیری بهبود می بخشد و این امر می تواند قدرت (توان، نیرو) را افزایش دهد. استفاده از بادامک های عملگر هم تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد.

روش های دیگر افزایش اسب بخار (افزایش نیرو)

  • پر کردن بیشتر هر سیلندر- اگر بتوانید هوای بیشتر (و در نتیجه سوخت بیشتری) در یک سیلندر با سایز مشخص وارد کنید (جا کنید، بچپانید)، می توانید قدرت بیشتری از سیلندر بگیرید (به همان طریقی که می توانید با افزایش سایز سیلندر انجام دهید). شارژر های توربو و سوپر (ابر شارژر ها) فشار هوای ورودی را تنظیم می کنند تا هوای بیشتری را درون سیلندر جای بدهند. بسیاری از تولید کننده ها شارژرهای توربو و سوپر برای ماشین های مختلف را به بازار عرضه ی لوازم ارائه می دهند.
  • هوای ورودی را سرد کنید- فشرده سازی هوا دمای آن را افزایش می دهد. مطلوب است که سردترین هوای ممکن را در سیلندر داشته باشیم زیرا هر چه هوا داغ تر باشد هنگام انفجار (احتراق) کمتر منبسط می شود. بنابراین خیلی از ماشین های شارژ شده با شارژرهای توربو و سوپر یک سرد کننده ی داخلی دارند. سرد کننده ی داخلی یک رادیاتور مخصوص است که هوای فشرده شده قبل از اینکه به سیلندر داخل شود از داخل آن عبور می کند تا خنک شود.
  • همه چیز را سبک تر کنید- اجزای سبک به موتور کمک می کنند تا بهتر عمل کند. هر بار که پیستون جهت حرکت خود را عوض می کند انرژی زیادی مصرف می کند تا حرکت در یک جهت را باز دارد و حرکت در جهت دیگر را آغاز کند. هر چه پیستون سبک تر باشد انرژی کمتری می گیرد. اجزای سبک تر همچنین به موتور اجازه می دهند تا سریع تر بچرخد که با این کار اسب بخار (نیروی) بیشتری به آن می دهند.
  • افزایش میزان فشرده سازی- با فشرده سازی بیشتر تا حدی نیروی بیشتری تولید می شود. هر چه مخلوط هوا/سوخت بیشتر فشرده شود احتمال احتراق خود به خودی آن بیشتر می شود (قبل از اینکه شمع آن را منفجر کند). سوخت های با عدد اکتان بالا از این گونه احتراق جلوگیری می کنند. به همین دلیل است که چرا خودرو های با عملکرد بالا نیاز به سوخت با عدد اکتان بالا دارند (موتور های آنها برای دریافت نیروی بیشتر از مقادیر فشرده سازی بالاتری استفاده می کنند).
  • افزایش ظرفیت پیستون- ظرفیت بیشتر پیستون یعنی نیروی بیشتر زیرا می توان در هر چرخش موتور سوخت بیشتری را منفجر کرد. با بزرگ تر کردن سیلندر ها می توان ظرفیت پیستون را افزایش داد.

وقتی که می خواهید ظرفیت پیستون را افزایش دهید ممکن است از نظر اقتصادی به این فکر کنید که یک موتور با عملکرد بالا بخرید و تلاش کنید آن را درون ماشین خود جا بدهید (این کار ممکن است آسان تر و ارزان تر باشد!)

هوای فشرده برای اسب بخار:
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

چگونه کوپل (گشتاور پیچشی) موتور را به اسب بخار تبدیل می کنید؟

آیا تا به حال به ویژگی های یک موتور در یک مجله برخورده اید که چیزی شبیه این جمله «این موتور 300 پوند-فوت کوپل در 4000 RPM تولید می کند» را دیده باشید و بخواهید بدانید این چه مقدار نیرو است؟ در اینجا از چه مقدار اسب بخار صحبت می کنیم؟ می توانید با استفاده از یک معادله ی ساده محاسبه کنید که این موتور چه مقدار فوت-پوند اسب بخار تولید می کند:
موتوری که 300 پوند-فوت کوپل در 4000 RPM تولید می کند مقدار [(300 x 4000) / 5252] 228 اسب بخار در 4000 RPM تولید می کند. اما عدد 5252 از کجا می آید؟ برای به دست آوردن اسب بخار از پوند-فوت کوپل نیاز دارید تا تعداد کمی تبدیل انجام دهید. عدد 5252 حاصل جمع چندین فاکتور تبدیلی متفاوت و تبدیل آنها به یک عدد است.
ابتدا، یک اسب بخار برابر 550 فوت-پوند بر ثانیه تعریف شده است (مقاله ی How Horsepower Works را بخوانید تا بفهمید این عدد چگونه به دست آمده است). واحد کوپل پوند-فوت است. بنابراین برای به دست آوردن اسب بخار از کوپل نیاز به یک جمله ی «در ثانیه» داریم. با ضرب کوپل در سرعت موتور این جمله به دست می آید.
اما سرعت موتور معمولاً به صورت دور در دقیقه (RPM) نوشته می شود. به این دلیل که ما به «در ثانیه» نیاز داریم باید RPM را به «چیزی در ثانیه» تبدیل کنیم. به دست آوردن ثانیه آسان است؛ فقط کافی است برای رسیدن به ثانیه دقیقه را تقسیم بر 60 کنیم. حالا چیزی که نیاز داریم یک واحد بدون بُعد برای چرخش است: رادیان. رادیان در واقع نسبت طول یک کمان تقسیم بر طول شعاع است، بنابراین واحد طول حذف می شود و تنها یک مقدار بدون بعد باقی می ماند.
می توانید به چرخش به عنوان یک مقدار از یک زاویه نگاه کنید. یک چرخش 360 درجه ی دایره است. چونکه محیط یک دایره 2πr است، در هر چرخش 2π رادیان است. برای تبدیل چرخش در دقیقه به رادیان در ثانیه، RPM را در 2π/60 ضرب می کنیم که می شود 10472/0 رادیان در ثانیه. این کار به ما عامل «در ثانیه» که برای محاسبه ی اسب بخار نیاز داشتیم را می دهد.
حالا همه این معادله ها را جمع بندی می کنیم. می خواهیم به اسب بخار برسیم که با استفاده از کوپل (پوند-فوت) و سرعت موتور (RPM) به دست می آید و مقدار آن 550 فوت-پوند در ثانیه است. اگر 550 فوت-پوند را به 10472/0 رادیان در ثانیه (سرعت موتور) تقسیم کنیم برابر 5252 می شود. بنابراین اگر کوپل (در واحد پوند-فوت) را در سرعت موتور (در واحد RPM) ضرب کنیم و نتیجه ی آن را به 5252 تقسیم کنیم، RPM به «رادیان در ثانیه» تبدیل می شود و می توانیم از کوپل به اسب بخار برسیم؛ یعنی از «پوند-فوت» به «فوت-پوند در ثانیه».

اطلاعات بیشتر:
1horsepower = 745.699872 watts

مترجم : علیرضا فروغی فر
گرداورنده: pedramMC

دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *