تاکسی و تاکسیرانی، از پیکان تا اوبر!

اکثر ما از روزی که چشممان را باز کرده‌ایم واژه “تاکسی” را با پیکان و این اواخر با پژو و پراید مترادف دانسته‌ایم. اگرچه پیکان خودرویی کاملاً ناراحت و ناهنجار بود اما ویژگی‌های مناسبی نیز برای تبدیل شدن به یک خودروی تاکسی، حداقل در کشورمان داشت که از جمله آن‌ها می‌توانستیم به قیمت مناسب، راحتی تعمیر، فراوانی قطعات یدکی و… اشاره کرد.
اما یک تاکسی به چیزی بیش از این‌ها نیاز دارد. یکی از اصلی‌ترین و در واقع مهم‌ترین وظایف خودروی تاکسی تأمین راحتی افراد برای حمل‌ونقل است. متأسفانه در این بخش فاصله قابل‌توجهی بین تاکسی‌های کشور و جهان دیده می‌شود. در اغلب نقاط دنیا خودروهایی برای استفاده در ناوگان حمل‌ونقل عمومی انتخاب می‌شوند که دوام بالایی داشته باشند و البته در عین ‌حال بتوانند راحتی بالایی را به ارمغان بیاورند؛ اما خودروهایی که هم‌اکنون برای ناوگان حمل‌ونقل عمومی ما انتخاب شده کیفیت بالایی نداشته و البته شاید از این نظر نتوان به مسئولان امر خرده گرفت چرا که انتخاب‌های زیادی نیز وجود ندارد.
از جمله شاخص‌ترین تاکسی‌های دنیا می‌توان به خودروهایی چون تویوتا کرولا و کمری، مرسدس بنز E کلاس اشاره کرد. شاید برخی افراد با خود فکر کنند انتخاب یک خودرو به عنوان تاکسی وجهه آن را خراب می‌کند اما باید گفت این موضوع اتفاقاً می‌تواند به عنوان یک نقطه قوت محسوب شود زیرا ثابت می‌کند که آن خودرو از دوام بالایی برخوردار بوده و در عین حال برای جابجایی مسافر نیز راحتی بالایی دارد.
از طرف دیگر تاکسی‌ها در برخی موارد نماد یک شهر یا کشور نیز محسوب می‌شوند. بارزترین مثال نیز تاکسی‌های نارنجی تهران در سال‌های پیشین بودند. مثال‌های دیگر تاکسی‌های لندن و نیویورک هستند که هم‌اکنون جهانی شده و اکثر افراد آن‌ها را می‌شناسند.
یکی دیگر از موضوعات مهم در این باره تخصصی بودن این شغل است به گونه‌ای که کلاس‌های مفصلی برای رانندگان تاکسی برگزار می‌شود تا بتوانند حرفه‌ای‌تر با مسافران تعامل نمایند. البته رانندگان تاکسی نیز در کشور ما شغل بسیار سختی داشته و همین خودروها باعث کاهش کارایی آن‌ها نیز می‌شود. به دلیل اینکه ساعات کاری تاکسی‌ها بسیار بالاست مجهز بودن به گیربکس اتوماتیک و سیستم تهویه قوی‌تر می‌تواند اسباب آسایش راننده و سرنشینان را فراهم کند اما این مورد در تاکسی‌های داخلی دیده نمی‌شود.
دیگر موضوعی که به بحث تاکسی و تاکسیرانی مربوط می‌شود ظهور تکنولوژی‌های نوین است. بی‌شک اکثر دوستان با اوبر آشنا هستند یا حداقل نام آن به گوششان خورده است. اوبر تحولی در دنیای جابجایی مسافر ایجاد کرده و با استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند به‌طور خودکار مسافر را با نزدیک‌ترین راننده که لزوماً یک تاکسی عادی نیست ارتباط می‌دهد.
این فناوری به کشور ما نیز راه یافت و اگرچه در ابتدا مقاومت‌ها و اعتراض‌هایی به آن وجود داشت اما هم‌اینک پذیرفته شده و در شهرهای بزرگ باعث سهولت تردد شهروندان و البته پایین آمدن هزینه‌ها نیز شده است. اکنون اوبر به چیزی فراتر از تاکسی تبدیل شده و با سرویس‌های خودران و یا حتی تاکسی‌های پرنده، تجربه‌ای جدید را رقم می‌زند. بعلاوه کارشناسان نیز پیش‌بینی می‌کنند که صنعت اشتراک‌گذاری خودرو رو به رشد بوده و حتی مالکیت خودرو را دچار تحولی اساسی نماید.
امیدواریم بخش تاکسی کشورمان نیز در آینده تحول مثبتی را تجربه نماید تا هم رانندگان عزیز و زحمت‌کش تاکسی آسایش بیشتری داشته باشند و هم اینکه مسافران نیز با خودروهایی راحت و امن‌تر به مقصد خود برسند. به امید آن روز…

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *