تایرهای آفرود

تایرهای آفرود
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


وظیفه اولیه تایرها ایجاد کشانش است. برای خودروهای معمولی، این کشانش یعنی گرفتن و چسبیدن به سطحی نسبتا صاف یا شنی. برای ماشین های آفرود، این کشانش یعنی چسبیدن به سطوح گوناگون، از تخته سنگ و صخره گرفته تا شن و ماسه و گل و برف. درنتیجه، تایر یکی از مهمترین چیزهایی است که باید برای ماشین آفرود خود بخرید.
قبل از راهی شدن به سوی لاستیک فروشی محل، درمورد نوع رانندگی که می خواهید انجام دهید فکر کنید. می توان تایرهای سواری در مسیرهای هموار (یا تایرهای خیابانی) خرید، اما این کار یعنی که به ندرت، اگر نگوییم هرگز، خارج از جاده های معمول رانندگی می کنید. چون این مقاله درباره ماشین های آفرود است، بیایید بحث تایرهای سواری در مسیرهای هموار را کنار بگذاریم و توجه خود را به سه نوع عمده از تایرهای آفرود موجود برای ماشین های فورویل متمرکز کنیم:

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 

  • اگر خوردوی شما بین بزرگراه و خارج از بزرگراه در حرکت است، باید تایرهای همه جا رو (terrain tires all-) بخرید. طراحی آج این تایرها به صورت به هم بافته است و کشش خوبی در برف خشک، یخ و گل، و همچنین روی سطوح هموار ایجاد می کند. این تایرها نسبتا ارزان هستند و عمر مفید خوبی دارند.

 

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 

  • اگر بیشتر وقت خود را در خارج از جاده ها (آفرود) می گذرانید، باید تایرهای مخصوص گل (mud-terrain tires ) را بخرید. این تایرها با طرح آجی خشن و آج های عرضی بزرگتر در انواع راه های خارج از بزرگراه، به ویژه در برف خیس و گل، قدرت کشانش فوق العاده ای ایجاد می کنند. این تایرها بسیار بادوام هستند و دیواره های کناری بسیار محکمی دارند که اثر و فشار شدید تخته سنگ ها و خطرات دیگر آفرود را کاهش می دهد. با اینحال باید برای این تایرها کمی بیشتر از تایرهای همه جا رو خرج کنید و آج این تایرها هم زودتر از بین می رود.

 

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 

  • اگر اهل رانندگی در مناطق برفی هستید باید تایرهای مخصوص برف بخرید. تایرهای مخصوص برف حتی در دمای زیر صفر هم نرم و قابل انعطاف می مانند. همچنین تعدادی گودی و کانال در آج های این تایر وجود دارد که به آنها شیارک (sipe) می گویند. شیارک ها برف خیس و یخ را گاز می گیرند و کشانش در شرایط لیز و لغزنده بهتر می شود.

 

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

به این دلیل که ATVها و UTVها ذاتا ماشین های آفرود هستند، معمولا با تایرهای مخصوص گل یا همه جارو تولید می شوند. تایرهای مخصوص ماسه هم برای ATVهایی که از تپه های شنی بالا می روند موجود است. تایرهای مخصوص ماسه پره های افقی یا با زاویه V دارند که ماسه ها را به هم می زنند و کشش بیشتری ایجاد می کنند.
بعد از اینکه تایر خود را انتخاب کردید، درباره چرخ ها تصمیم بگیرید. در بخش بعدی، درباره انواع چرخ های موجود برای خودروی آفرود صحبت می کنیم.

مترجم : علیرضا فروغی فر
منبع : پارس تیونینگ

درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *