تجربه رانندگی با بنز E350 کوپه

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

طراحی ظاهری:
ظاهر آن با ویژگی های منحصر به فردی که دارد، جلوه ای بسیار جذاب و زیبا دارد. بخصوص اینکه از بسته اسپرت AMG در ظاهر استفاده شده که فقط شامل سپرهای جلو و عقب، رکاب های کناری و رینگ می شود. طراح چراغ های جلو، زاویه ستون های کنار، برجستگی های بدنه، از مواردی هستند که این مدل را خاص کرده است چراغ های جلو و عقب در قالب مدل دودر، کمی کشیده تر و بزرگتر شده اند. فقط ظاهر ابه علت دودر شدن، نسبت به مدل های دیگر، جذاب تر، اسپرت تر و تهاجمی تر نشان داده میشود. چراغ های جلو نسبت به مدل چهار در، کمی کشیده تر است. همچنین طراحی سپر جلو، با خطوط برجسته و بر آمده، زیبایی جلو رو دو چندان کرده است. در این مدل ستون وسط (B) حذف شده است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

این امر به زیبایی جانبی کمک شایانی کرده است. پنجره جلو رادیاتور توسط ارم بزرگ ستاره مرسدس بنز به همراه دو خط موازی در دو طرف پوشانده شده است. خطوط موازی و افقی در طرف آرم سنت دیرینه و اسپرت بودن اتومبیل های مرسدس بنز را به خوبی نمایان میکند. آینه های کنار از طراحی زیبا و هماهنگ با اتومبیل برخودار است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمای دید کنار مدل E350، بسیار جداب و زیبا است. دو ویژگی خاص این قسمت وجود دارد که یکی خطوط بر آمده روی بدنه و دیگری حالت ستون جلو و عقب، بدون ستون وسط است. حذف ستون وسط (B-Pillar)، این مدل را از دیگر هم نوع های خود با نام های دیگر، بسیار متمایز میکند. و این حالت شروع ستون از جلو تا انتها، همراهی آرامی را با چشمان بیننده دنبال می کند. در این جهت افزایش دید راننده و کاهش ضخمات ستون عقب (C-Pillar) در قسمت های کنار ستون های عقب، شنشه مثلثی کوچکی تعبیه شده است. زه های کرومی روی در، گلگیر و همچنین لبه ستون های جلو و عقب، لبه در و شیشه های کنار، نمای ظاهری این قسمت را لوکس تر کرده است. رینگ های آلمینیمی پنج پره دوتایی AMG نیز به زیبایی و جذابیت بیشتر این مدل کمک شایانی کرده است. قسمت عقب، با ظاهری و اندازه ای جمع و جورتر، نمای خوبی را به خود گرفته است. چراغ های عقب که تا کنار و روی گلگیر ها کشده شده است و همچنین روی در صندوق عقب نیز ادامه پیدا کرده است، طرح قسمت عقب و دهنه های اگزوز دوتایی بیضی شکل و آب کروم داده شده. به زیبایی عقب کمک میکند. در بالای پلاک نوار کرومی قرار دارد که به زیبایی عقب افزوده است .

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

طراحی داخلی :

 

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

طراحی داخلی همانند ظاهر کاملا با طبیعت این مدل هماهنگی دارد. با ترکیب رنگ مشکی از همان ابتدا که به داخل نگاه میکنیم، پی به اسپرت و یکپارچه بودن صندلی ها میبریم، پشت سری صندلی های جلو و عقب در قالب یک بالش نازک برآمده و روی بالای صندلی قرار گرفته است. این طرح، حالت اسپرت خوبی را به داخل داده است. طراحی داخل از قبیل داشبورد و کنسول وسط مانند مدل های چهار در است. اما در قسمت هایی تفاوت دارد. دسته دنده مانند مدل های قبلی، در کنسول وسط قرار دارد. روی داشبورد و محل کیسه ایمنی هوا با دوخت های متعدد، هم از سادگی کاسته و هم تنوع خوبی روی داشبورد ایجاد کرده است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

فرمان از نوع سه پره و پره عمودی سوم، از جنس آلمینیوم است. کیلومتر شمار رنگی نیز حال و هوایی اسپرت دارد. زاویه داشبورد جلو مقابل سرنشین جلو، از زاویه سطح شیبدار بیشتری نسبت بهدل چهار در برخوردار است به همین منظور نیز در بالای آن ایجاد خط برآمده، از حالت ساده یکدست خارج شده و با دوخت با طرح پاکت، محل باز شدن کیسه ایمنی هوا مشخص شده است. صفحه بزرگ Command و دریچه های سیستم تهویه نیز خودنمایی می کنند. رودری ها از طرح ساده و شکیلی برخوردار است.

 

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

امکانات رفاهی :
این مدل از نظر امکانات رفاهی و کمکی در بالاترین سطح قرار دارد. صندلی های جلو دو طرف به 4 حافظه مجزا و تنظیمات برقی مجهز است. آینه های بغل از نوع برقی و جمع شونده است. شیشه در ها نیز برقی هستند در کلیه مدل های مرسدس بنز، تنظیم و حرکت آینه ها و شیشه در ها به صورت الکتریکی انجام می شود، شیشه ها ی کوچک عقب نیز قابل باز و بست شدن هستند.
فرمان نیز به صورت الکتریکی قابل تنظیم است فضای اطراف بدن راننده و سرنشین جلو توسط کیسه های مخصوص در داخل صندلی و اطراف پر می شوند. صندلی ها نیز توسط شش فن کوچک خنک می شوند و همچنین در فصل زمستان گرم می شوند. شیشه های عقب به پرده آفتاب گیر مجهز شده است و. سیستم صوتی و تصویری، هدایت ماهواره ای، تلفن و اتصال به اینترنت در این مدل تعبیه شده است. سیستم صوتی از نوع هارمن کاردن 7.1 است . تعداد 12 بلندگو به همراه یک آمپلی فایر، صدای دلنوازی را به داخل اتومبیل فراهم می آورند. با بهره از این سیستم، جزئیات صوتی در موزیک و فیلم، به خوبی قابل پخش می شود. سیستم صوتی در مدل های جدید، در انواع مختلف در دسترس راننده و سرنشین قرار گرفته اس، از دیگر امکانات عبارتند از:
تجهیزات صوتی از قبیل سی دی چنجر ( این مدل ندارد و سفارشی است)
شکاف ورودی کارت SD
اتصال کابل برای ای پاد
USB .AUX
هارد ذخیره موسیقی هفت گیگابایت
با این امکانات به وجه کمبودی نسبت به اتومبیل های دیگر احساس نمی شود.
سیستم KEYLESS GO امکان باز کردن در اتومبیل و روشن کردن را بدون استفاده از کلید اتومبیل فراهم کرده است. این مدل نیز این سیستم بهره می برد.
امکانات کمکی در این مدل، بدین معنی است که طراحان و سازندگان اتومبیل های مرسدس بنز، در این جهت کاهش تصادفات و کنترل شرایط بحرانی برای راننده و سرنشین، از سیستم های کمکی استفاده کرده اند که در این مدل می توان به : حرکت بین خطوط، اعلام خستگی، سیستم کمک پارک، سیستم اعلام اتومبیل در نقاط کور کنار، کیسه های ایمینی هوا و سیستم ایمینی فعال اشاره کرد.
سیستم حرکت بین خطوط، بوسیله دوربین پشت شیشه و جلو آینه وسط، خطوط روی زمین دیده میشود و در صورت تغییر مسیر بدون راهنما، فرمان می لرزد و در مدل های جدیدتر، هدایت فرمان به بین خطوط انجام میشود. سیستم اعلام خستگی، به راننده اعلام میکند که برای رفع خستگی، رانندگی را متوقف کند، این سیستم، تعداد 70 شاخص را می سنجدة، که دو عدد از آنها مهمتر از بقیه است که شامل زمان رانندگی و رفتاری که راننده با فرمان دارد، می شود. سیستم کمک پارک، با تشخیص فضای مناسب برای پارک، توسط نشانه P داخل کیلومتر شمار و به رنگ آبی در آمدن، مناسب بدون فضا را اعلام می کند و پس از کنترل اطراف و فضای روی دکمه OK روی فرمان، اندازه و میزان چرخش فرمان به راننده نشان داده می شود سنسور های جلو و عقب فاصله اتومبیل را با مانع و یا اتومبیل، نمایش می دهد. در جهت افزایش ویژگی اسپرت، دکمه ای روی کنسول وسط قرار داده شده است. با فشار روی آن کمک فنر سفت تر شده و عملکرد پدال گاز و فرمان اسپرت تر می شود. به همین منظور نیز کمک فنر ها در نظر گرفته شده اند.
در جهت افزایش ایمنی راننده و سرنشین، از کیسه های ایمنی هوا به تعداد 14 عدد استفاده شده ایت. این کیسه در محجل هایی مانند فرمان، روی داشبورد راست، زیر فرمان و سمت جلو راست، کنار صندلی ها، کنار پائین صندلی ها به منظور حفاظت از لگن و شیشه های کنار و جلو و عقب، تعبیه شده اند.

تجربه رانندگی:

 

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

پس از نشستن روی صندلی راننده، اهرمنی از کنار، کمربند را برایم به جلو آورد. این مکانیزم در همه مدل های دودر مرسدس به کار گرفته شده و با بستن آن، دوباره به جای خود بر میگردد بوسیله دکمه روی داشبورد، میتوان دوباره آن را آورد. صندلی اسپرت یک تکه، حس در برگرفتن بدن را به راننده می دهد، با فشار روی پدال ترمز و سپس کلید استارت، موتور 6 سیلندر جدید مرسدس بنز، از سیستم تزریق مستقیم از مصرف سوخت کمی برخوردار است با فشار روی پدال گاز، شتاب قابل قبول از این موترو 306 اسب بخاری احساس می شود و اگر کمی کنترل موقعیت را نداشته باشیم، از سرعت مجاز فراتر می رویم. در مانورهای نگهانی، پایداری و تعدل اتومبیل به کمک سیستم ESP، به طور کامل حفظ می شود. در سراشیبی به سمت بالا، بدون هیچ مکثی، شتاب لازم برای حرکت در سریعترین زمان ممکن فراهم می شود، فرمان پذیری از همان ابتدا و به لطف سیستم کنترل فرمان Pinion & Rackبسیار خوب و مطمئن عمل میکند. تعویض دنده ها به لطف جعبه دنده هفت سرعته، به نرمی و سریع تعویض می شود. دید جلو و کنار توسط آینه های بغل بسیار خوب و وسیع است. این امر با نبود ستون وسط، بسیار قابل توجه است و دید وسیعی از کنار به راننده در حرکت های پرپیچ و خم، بسیار موثر است شیشه عقب بستگی به طبیعت این مدل، کوچکتر است، اما این امر در کاهش دید عقب تاثیر نگذاشته است. در هنگام دنده عقب، دید آینه های بغل، شیشه عقب، خالی بودن جای ستون وسط و نگرانی در نبود دید وجود ندارد. سیستم نقطه کور کنار، به خوبی عمل میکند. مادامی که اتومبیل دیگری کنار اتومبیل باشد، مثلث کنار شیشه آینه بغل قرمز است و زمانی که وجود نداشته باشد،رنگ آن به زرد تغییر می کند.
ذر حین رانندگی نیز اگر بدون راهنما بین خطوط حرکت کنیم، فرمان میلرزد و به داخل خط جهت داده می شود. دکمه اسپرت SPORT روی داشبودر، کمک فنر ها را سفت تر کرده و علاوه بر آن، روی پدال گاز و عملکرد فرمان، حالت اسپرت و پر شتاب تر را اعمال می کند، البته با خیابان های ناهموار ، این حالت خیلی وضعیت خوشایندی را به وجود نمی آورد.
یکی از موارد مهم در این نوع اتومبیل ها، سوار و پیاده شدن به قسمت صندلی های عقب است. این امر از ابتدا با حرکت صندلی جلو به خوبی شروع می شود. پشتی صندلی های جلو با اهرمی آبکاری شدهب صورت دستی به سمت عقب حرکت می کند و مادامیکه این کار تمام شود، کل صندلی برای افزایش فضای ورود، به صورت الکتریکی به جلو حرکت می کند، به راحتی می توان سوار شد، اما فضای عقب کم است و برای بیرون آمدن، سختی خاص خود را دارد. برای افزایش فضای صندوق عقب، پشتی صندلی های عقب خوابانده می شوند. با استفاده از اهرم های داخل صندوق عقب، پشتی های صندلی های عقب آزاد می شوند و همزمان صندلی جلو نیز حرکت میکند.

سخن آخر
مدلی E350 Efficiency دو در، از همه نظر اتومبیلی ایده آل است. اما برای دو نفر. صندلی های عقب، فضای کافی را برای بزرگسالان ندارد. طراحی ظاهری و داخل آن زیبا و جذاب است. قیمت هم مانند اتومبیل های دیگر و بازار گران است.

مشخصات فنی
آرایش و تعداد سیلندر Vشکل و 6
گنجایش موتور (سی سی ) 34966
قدرت موتور ( اسپ بخار/کیلووات) در دور: 225/306 در 6500
گشتاور موتور ( نیوتون متر) در دور: 370 در دور 3500-5250
شتاب 0 تا 100 (ثانیه): 2/6
حداکثر سرعت: 250
اندازه لاستیک های جلو و عقب: 17R 45/235
میانگین مصرف در یکصد کیلومتر (لیتر): 7-2/7
گنجایش مخزن سوخت / ذخیره (لیتر): 66/8
وزن خالص (کیلوگرم): 1660
وزن ناخالص ( کیلوگرم): 2160
ضریب ایرودینامیک: 26/0

منبع: مجله ماشین
تایپ و تدوین : علیرضا فروغی فر

دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *