تهدید ترامپ به اعمال تعرفه 20 درصدی روی خودروهای اروپایی

به نظر می‌رسد جنگ تجاری آمریکا کم‌کم از کنترل خارج می‌شود زیرا دونالد ترامپ اروپایی‌ها را تهدید به اعمال تعرفه 20 درصدی روی تمامی خودروهای صادر شده از اتحادیه اروپا به آمریکا کرده است.
ترامپ در توئیتی از روش اتحادیه اروپا در وضع تعرفه روی محصولات و کمپانی‌های آمریکایی که مدت‌زمان زیادی است صورت می‌گیرد انتقاد کرده و گفته اگر آن‌ها به زودی این رفتار را اصلاح نکنند روی تمامی خودروهای صادراتی به آمریکا تعرفه وضع خواهد کرد.
این توئیت درست در زمانی منتشر شد که اتحادیه اروپا در پاسخ به وضع تعرفه آمریکا روی آلومینیوم و فولاد وارداتی به این کشور روی برخی محصولات آمریکایی نیز تعرفه وضع کرد. تعرفه‌های در نظر گرفته شده اتحادیه اروپا کالاهای آمریکایی با ارزش حدود 3.2 میلیارد دلار را دربر می‌گیرد.


از جمله اقلامی که هدف تعرفه جدید 25 درصدی قرار گرفته‌اند می‌توان به ذرت، برنج، آب‌پرتقال، مشروبات الکلی و محصولات دخانی از جمله سیگار و تنباکو اشاره کرد. این تعرفه‌ها همچنین روی تی‌شرت‌ها، فولاد، فولاد ضدزنگ، موتورسیکلت‌ها، قایق‌های موتوری و لوکس وضع می‌شوند.
کمیسیونر تجارت اتحادیه اروپا دراین‌باره می‌گوید:
قانون تجارت بین‌المللی که ما آن را به همراهی شرکای آمریکایی وضع کرده‌ایم نمی‌تواند بدون اینکه از طرف ما واکنشی داشته باشد نقض شود. پاسخ ما به این وضعیت کاملاً با استانداردهای سازمان تجارت جهانی همخوانی دارد. اتحادیه اروپا نمی‌خواهد در این موقعیت باشد و اگر آمریکا تعرفه‌های جدید آلومینیوم و فولاد را به حالت سابق بازگرداند این اتحادیه نیز تعرفه‌ها را کاهش خواهد داد.
تهدید جدید ترامپ درست پس از آن منتشر شد که به وزیر بازرگانی دستور بررسی تأثیر واردات خودرو روی امنیت ملی آمریکا را دارد. این بررسی‌ها ادامه دارند اما گفته می‌شود احتمال وضع تعرفه 25 درصدی روی خودروهای وارداتی به آمریکا وجود دارد.
جدای از جنگ با اتحادیه اروپا، آمریکا اخیراً برنامه‌های خود برای وضع تعرفه 25 درصدی روی کالاهای چینی به ارزش 50 میلیارد دلار را اعلام کرده است. یکی از سخنگویان جنرال موتورز قبلاً تأیید کرده در صورت تصویب چنین تعرفه‌ای بیوک انویژن می‌تواند با افزایش قیمت 8 هزار دلاری روبرو شود.

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *