تهدید کم‌سابقه لوکس‌سازان آلمانی توسط دونالد ترامپ

تاریخ: 12 خرداد 1397

در خلال دیدار امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه با دونالد ترامپ در ماه گذشته، رئیس‌جمهور آمریکا ظاهراً به رهبر جوان فرانسه گفته تا زمانی که هیچ مرسدس بنز جدیدی در خیابان پنجم نیویورک تردد نکند به سیاست‌های اقتصادی خود پایبند خواهد بود.
ترامپ هفته پیش دستور بررسی هرگونه تأثیر مخرب واردات روی صنعت خودروی آمریکا را به سازمان‌های مربوطه داده و این امر می‌تواند منجر به اعمال تعرفه 25 درصدی روی خودروهای اروپایی به خصوص محصولات لوکس آلمانی شود.
با وضع چنین تعرفه بالایی شاید صادرات خودروهای آلمانی به کشور آمریکا دیگر توجیهی نداشته باشد. شایان ذکر است ژرمن‌ها 90 درصد بازار خودروهای لوکس آمریکا را در دست دارند.
آلمان همچنین بزرگ‌ترین صادر کننده خودرو به آمریکا بوده و خودروسازان آلمانی سال پیش 804 هزار دستگاه خودرو در آمریکا ساخته و 657 هزار دستگاه دیگر را نیز به خاک این کشور صادر کرده‌اند.
البته سابقه ناراحتی ترامپ از لوکس سازان آلمانی به ژانویه سال پیش بازمی‌گردد، زمانی که او در یک مصاحبه ناخرسندی خود از تردد بیش از حد محصولات مرسدس بنز در خیابان پنجم نیویورک را اعلام کرده بود.او گفته بود:
وقتی در خیابان پنجم قدم می‌زند همه یک مرسدس بنز جلوی درب خانه خود پارک کرده‌اند. شما چه تعداد از محصولات شورولت را در آلمان می‌بینید؟ خیلی زیاد نه، شاید هم اصلاً. این یک خیابان یک‌طرفه است (تجارت یک‌طرفه).
اگر ترامپ همچنان سیاست‌های عجیب خود را ادامه دهد احتمالاً با یک جنگ تجاری تمام‌عیار از سوی آلمان و اتحادیه اروپا مواجه خواهد شد.

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *