تکامل یک اسطوره: بررسی جیپ رانگلر 2018 جدید

برخی طرفداران جیپ در آمریکا از اینکه سایه فیات بر سر رانگلر جدید سنگینی می‌کند خشنود نیستند؛ اما پس از راندن رانگلر آمریکایی در آریزونا می‌توان گفت که طرفداران این خودرو نباید از چیزی بترسند.
رانگلر جدید یک‌بار دیگر توانایی آفرود مثال‌زدنی را ارائه می‌کند که در کنار رفتار جاده‌ای خود خودرویی مناسب را تشکیل داده است. اگر رانگلر قبلی را دوست داشته باشید نسل جدید را نیز دوست خواهید داشت اما اگر طرفدار رانگلر نیست احتمالاً نسل جدید نیز نظر شما را تغییر نخواهد داد.
رانگلر 2018 کاملاً جدید بوده و فرمول دو اکسل تخت که در فریمی فولادی جای گرفته‌اند تغییر نکرده است. شاسی خودرو سفت‌تر و پهن‌تر بوده و فاصله بین محورها در هر مدل‌های دو و چهار درب طویل‌تر از قبل است. اکثر پانل‌های بدنه از آلومینیوم ساخته شده و به همین خاطر شاهد کاهش وزن 90 کیلوگرمی نسبت به نسل قبل هستیم.
طراحی ظاهری خودرو تغییرات زیادی نسبت به قبل نداشته است. در حقیقت از این نظر نمی‌توان رانگلر 2018 را کاملاً جدید دانست. مهم‌ترین تغییرات بیرونی رانگلر جدید به جلوپنجره، چراغ‌های جدید و تغییر مکان لوگوی جیپ محدود می‌شود.
در داخل کابین با داشبورد و شیشه جلوی نسبتاً تخت مواجه خواهید شد. ورودی هوای هوا و نشان‌دهنده‌ها در خطی افقی قرار گرفته‌اند تا یادآور اولین نسل رانگلر (YJ) باشند. ستون فرمان هم‌اکنون تنظیمات بیشتری داشته هرچند رانندگان قدکوتاه که گیربکس دستی را سفارش می‌دهد شاید بیش از آن چیزی که باید نیازمند نزدیک‌تر شدن به فرمان باشند. انتخاب‌های بیشتری برای رنگ و بافت در رانگلر جدید وجود داشته و کیفیت متریال و دکمه‌های بکار رفته حداقل تا زمانی که به پانل‌های سقف نگاه نکنید ارتقا یافته‌اند.
پانل‌های سقف شاید زشت باشند اما بهتر از قبل هستند. انتخاب‌ها برای این خودرو شامل سقف سخت با پانل‌های جداشدنی سفارشی و همچنین سقف نرم مهندسی شده برای استفاده آسان‌تر است. پایین آوردن پانل‌های سقف هنوز هم کار سختی است اما دیگر نیازمند کمک افراد دیگر نیست. ویژگی جدیدی که به رانگلر 2018 اضافه شده سانروف پارچه‌ای برقی است که تا سرعت 96 کیلومتر در ساعت می‌توان آن را باز و بسته کرد.
یک‌بار دیگر شاهد درب‌های جداشدنی در رانگلر هستیم. شیشه جلو را نیز می‌توان پایین‌تر آورد که انجام چنین کاری نیازمند حذف 4 پیچ و چفت بجای 28 مورد در رانگلر قبلی است.
در اروپا سه پیشرانه برای رانگلر 2018 ارائه می‌شوند که عبارت‌اند از پیشرانه 6 سیلندر 3.6 لیتری 285 اسب بخاری بازنگری شده، پیشرانه 2.2 لیتری 197 اسبی دیزلی و پیشرانه 4 سیلندر 2 لیتری توربو با خروجی 270 اسب بخار. از بین این پیشرانه‌ها تنها مدل 6 سیلندر با گیربکس دستی عرضه می‌شود.
ما اکثر اوقات بررسی خود را با نمونه 6 سیلندر گذراندیم و شما فوراً کاهش وزن را احساس می‌کنید رانگلر جدید چابک‌تر بوده اما ما انتظار قدرت بیشتری از این یانکی آهنی داشتیم. اگرچه گیربکس 6 سرعته دستی کاملاً جدید این خودرو تعویض‌های نسبتاً کوتاه‌تر و کلاچ سبکی دارد اما هنوز هم همانند یک پیکاپ تراک تعویض دنده را انجام می‌دهد.
ما همچنین نمونه چهار درب رانگلر با پیشرانه 2 لیتری توربوی جدید و گیربکس 8 سرعته اتوماتیک را نیز بررسی کرده و تحت تأثیر آن قرار گرفتیم. مصرف سوخت این مدل بهتر از نمونه 6 سیلندر بوده اما رانگلرهای بازار اروپا از سیستم هیبریدی ملایم 48 ولتی بکار رفته در نسخه‌های آمریکایی بی‌بهره خواهند بود.
رانگلر جدید سواری نرم‌تری نسبت به نسل قبلی داشته اما هنوز هم در اکثر لحظات خشن و بی‌رحم است. فرمان خودرو کند و سست بوده و لاستیک‌های آفرود سفارشی باعث می‌شوند دقت کمتری هم داشته باشد. تکان‌های بدنه قابل احساس بوده و درحالی‌که چسبندگی خودرو در زمان عبور نرم از پیچ‌ها قابل‌قبول است اما حرکات سریع می‌توانند باعث درآمدن صدای لاستیک‌ها و کم فرمانی فوری شوند.
تمامی این شکایات و گله‌ها در برابر توانایی‌های آفرودی رانگلر رنگ می‌بازند و در این بخش است که ارزش‌های رانگلر مشخص می‌شود. سیستم چهار چرخ محرک و جعبه انتقال ضریب پایین به‌صورت استاندارد در این خودرو وجود دارد. حالت چهار چرخ محرک فول تایم به‌صورت سفارشی در دسترس بوده و البته دیفرانسیل‌های قفل شونده جلو و عقب را نیز باید با پرداخت مبلغ بیشتر خریداری کنید. البته زوایای حمله و فرار رانگلر 2018 بهبود یافته‌اند.
ما با رانگلر روبیکان کمی ماجراجویی در صحرای آریزونا داشتیم. این نسخه از رانگلر دارای اکسل‌های هِوی دیوتی، دنده‌های سنگین‌تر و لاستیک‌های 33 اینچی بوده و تقریباً غیرقابل توقف است. این خودرو دارای کنترل حرکت در سرپایینی بوده اما نیازی به آن نداشتیم. رانگلر به‌صورت سنتی آفرود می‌کند و نسبت کرال بسیار سنگین آن به همراه لاستیک‌های آفرود از پس هر کاری برمی‌آیند.
علیرغم اینکه جیپ ادعا می‌کند رانگلر 2018 یک خودروی کاملاً جدید است اما توانایی‌های خشن آن کاملاً به میراث خود وفادار است. این یک خودروی آفرود فوق‌العاده بوده ولی در جاده زمخت است؛ و البته فاکتور دلپذیر و سنتی بودن در آفرود را حفظ کرده است. طرفداران جیپ از این خودرو خوششان خواهد آمد اما خریدارانی که برای اولین بار به سراغ این خودرو می‌روند باید به یاد داشته باشد که رانگلر در مرتبه اول یک آفرودر بوده و سپس یک شاسی‌بلند است. اگر به نسل قبلی رانگلر علاقه داشته باشید نسل جدید را نیز دوست خواهید داشت اما افرادی که به نکات منفی توجه زیادی می‌کنند بهتر است سراغ گزینه‌های دیگر بروند.

مشخصات جیپ رانگلر 3.6 V6 auto
قیمت: آغاز از 35 هزار پوند (تخمینی)
پیشرانه: 6 سیلندر 3.6 لیتری
قدرت/گشتاور: 285 اسب بخار/343 نیوتون متر
گیربکس: 8 سرعته اتوماتیک، چهار چرخ محرک
شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت: 8 ثانیه (تخمینی)
حداکثر سرعت: 180 کیلومتر در ساعت (تخمینی)
مصرف سوخت: 11.3 لیتر در هر صد کیلومتر (تخمینی)
[دانلود ویدئو]
منبع: autoexpress

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *