حراج مرکب تاریخی پیشوای نازی

مرسدس بنز 770K گروسر اوفِنِر تورن واخن 1939 (Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagen)، خودروی رژه‌ای که آدولف هیتلر از آن استفاده می‌کرد، ماه آینده در هفته خودروی کلکسیونری اسکاتسدیل (Scottsdale Collector Car Week) به فروش خواهد رسید.
گمان نمی‌کنیم درباره اهمیت این خودرو لازم به قلم‌فرسایی باشد. این چهارچرخه خودرویی است که هیتلر، صدراعظم آلمان نازی و رهبر رایش سوم، در بین سال‌های 1939 (1318 ه.ش) و 1941 (1320 ه.ش) به‌عنوان خودروی رژه اصلی خود بر گزیده بود.
این خودروی تاریخی در 6 ـم مرداد 1318 به برلین تحویل داده شد. در آبان همان سال و در جریان بازدید بنیتو موسولینی (نخست‌وزیر ایتالیا) برای نخستین بار در معرض عموم ظاهر شده و در میان مونیخ رژه رفت. پس از این و پس از شکست فرانسه، مرسدس 78 ساله وظیفه جابه‌جایی هیتلر در برلین را عهده‌دار بود. از گروسر اوفِنِر تورن واخن، برای آخرین بار در جریان جشن پس از اشغال یوگسلاوی و یونان استفاده شد.
پس از اتمام آخرین رژه‌اش، خودرو را برای سرویس شدن به شهر سندلفینگن (Sindelfingen) و نزد مرسدس بنز فرستادند. با برگشتن ورق‌ها در میادین نبرد اما، شرایط مانع رسیدن گروسر 198744 به برلین و نزد پیشوا گشت. اینکه آیا بار دیگر و در جریان جنگ به خدمت برگشته یا خیر را نمی‌دانیم، اما دست‌آخر به آمریکا رسیده و یکی از افراد با نفوذ تجارت تنباکو مالک او شد.
پس از دست‌به‌دست شدن‌های فراوان، درنهایت 770K به‌عنوان جزوی از پکیجی شامل 21 خودرو و در سال 2004 (1383 ه.ش) به دست کلکسیونری اروپایی رسید. حال دوباره فقط تعویض صاحب رسیده.
اما اگر گمان می‌برید که هیتلر تنها فرد مهمی بوده که در یک 770K گروسر جولان می‌داده، سخت در اشتباهید. امپراتور ژاپنی، هیروهیتو، پادشاه نروژ، آنتونیو د الیویرا سالازار و پاپ پیوس یازدهم همه از اشخاص رده بالایی بوده‌اند که در دوره‌ای، پرچم‌دار مرسدس بنز در خدمتشان بوده است.
درتریم Type 150، یک موتور 7.7 لیتری سوپرشارژ شده 8 سیلندر خطی با 155 اسب بخار (یا 230 اسب هنگام فعال بودن سوپرشارژر) نیرو در سینه آن می‌تپید. جعبه دنده 5 سرعتهٔ دستی وظیفه انتقال این نیرو به دیفرانسیل عقب را عهده‌دار بود.
برخی او را «سوپر مرسدس» می‌نامند؛ چراکه این خودرویی است با ابهت، زیبا و نیرومند با کاتالوگی چشمگیر از صاحبان. این 770K شاهد وقایع تاریخی بسیاری بوده اما حیف که زبان بیان خاطرات خویش را ندارد.
گروسر پیر در 18 ژانویه 2018 (28 دی ماه 1396 ه.ش) در شهر اسکاتسدیل، آریزونا، به فروش خواهد رفت.

caradvice

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *