درگ آئودی RS3 با مرسدس-اِی‌ام‌جی A45؛ اهمیت یک سیلندر اضافه

دست‌اندرکاران وب‌سایت Cars.co.za یکی از هیجان‌انگیزترین درگ‌ها را بین دو نمونه از جذاب‌ترین خودروهای کوچک موجود در بازار ترتیب داده‌اند؛ مدل پنج سیلندر آئودی RS3 در برابر مدل چهار سیلندر مرسدس‌-اِی‌ام‌جی A45. این دوئل در پیستی به طول ۳۰۰ متر با عنوان «راک ریس‌وِی» در افریقای جنوبی، در ارتفاعی برابر ۱۷۰۰ متر بلندتر از سطح دریا فیلمبرداری شده است.
در سمت چپ خط شروع، A45 AMG قرار دارد که قدرتمندترین خودروی کوچک حال حاضر مرسدس‌بنز در بازار محسوب می‌شود. این خودرو مجهز به یک پیشرانه ۲ لیتری توربو است که توسط AMG ارتقا داده شده است و خروجی‌ای برابر ۳۸۱ اسب‌بخار دارد. در کنار این موتور، یک گیربکس ۷ سرعته قرار دارد که به صورت دو کلاچه اتوماتیک است و قدرت را از طریق یک سیستم دیفرانسیل تمام‌چرخ متحرک 4Matic به تمام چرخ‌ها منتقل می‌کند. کنترل انتقال قدرت از طریق یک ESP سه مرحله‌ای انجام می‌شود.
در برابر این مرسدس‌بنز، آئودی RS3 قرار گرفته که برای پیشرانه از یک موتور پنج سیلندر 2.5 لیتری استفاده می‌کند؛ یعنی یکی از دوست‌داشتنی‌ترین پیشرانه‌ها در بازار امروز. این خودرو قدرتمندتر از موتور توربوی 2.0 لیتری مرسدس است و حداکثر قدرتش به ۴۰۰ اسب‌بخار می‌رسد. ضمن اینکه گشتاور حداکثرش نیز بالاتر از آن است (۴۸۰ در برابر ۴۷۵ نیوتن‌متر). در اینجا نیز قدرت به تمام چرخ‌ها انتقال می‌یابد و این کار از طریق یک گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک و یک سیستم دیفرانسیل AWD انجام می‌شود.
اگر تاکنون به مسئله یک سیلندر اضافی به عنوان یک فاکتور مهم در وسایل نقلیه با پرفورمنس بالا فکر کرده‌اید، در اینجا یک پاسخ ساده خواهید دید: بله، واقعاً اهمیت دارد. در یک سطح نسبتاً برابر از قدرت و گشتاور، RS3 با موتور پنج سیلندر به میزان قابل‌توجهی، سریعتر و چابک‌تر عمل می‌کند. دو راننده در این پیست کوچک، تقریباً در یک زمان، کار خود را آغاز می‌کنند و بنابراین، این عملکرد خودروهاست که در انتها اهمیت خواهد داشت.
البته به زودی RS3 با رقیبی سرسخت از نسل بعدی A45 AMG روبرو خواهد شد؛ خودرویی که قرار است قدرتمندتر و سریع‌تر از مدل کنونی باشد. گزارش‌های اولیه از این خودرو حاکی از آن است که مرسدس از یک کمپرسور الکتریکی برای تقویت خروجی موتور 2.0 لیتری استفاده خواهد کرد و پیک قدرت آن را حداقل به ۴۰۲ اسب‌بخار خواهد رساند.امّا آیا این خودرو می‌تواند RS3 را شکست دهد؟! تنها زمان می‌تواند این موضوع را به ما نشان دهد.

[دانلود ویدئو]

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *