رده‌بندی کیفیت خودروهای داخلی

یکی از راه‌های کسب اطلاعات از میزان کیفیت خودروها و مشکلات احتمالی آن‌ها، گزارش‌های سازمان‌های مستقل ناظر بر کیفیت محصولات تولیدی می‌باشد. مؤسساتی نظیر جی دی پاور در این زمینه پیشتاز بوده و می‌توان با اعتماد به گزارش‌های آن‌ها که از طیف وسیعی از مشتریان و خریداران به دست آمده، تصمیم‌گیری نمود. در ایران نیز شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که یک موسسه خصوصی است این وظیفه را برعهده دارد.

معیارهای شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد برای تعیین سطح کیفیت خودروها از طریق بازرسی در خط تولید شرکت‌ها با هماهنگی و اجازه آن‌ها و به سفارش وزارت صنعت و معدن و تجارت و بررسی مواردی چون پیشرانه، سیستم تعلیق، تزئینات داخلی و خارجی و صداهای غیرعادی می‌شود. هرچند این روش نسبت به ارزیابی از خریداران و شمارش عیوب خودروهای فروخته شده در بازه‌های زمانی خاص از قابلیت اعتماد پایین‌تری برخوردار است اما به هر جهت می‌توان تا حدود زیادی همین ارزیابی را نیز به عنوان مرجع پذیرفت و از آن برای تشخیص میزان کیفیت محصولات خودرویی داخلی استفاده کرد.
در گزارش این شرکت، رده کیفی خودروها با ستاره‌هایی از یک تا پنج به نمایش در می‌آید. متأسفانه در این گزارش‌ها خبری از نمره‌های منفی خودروها و همچنین نوع عیوب کشف‌شده آن‌ها نیست. بنابراین مشخص نمی‌شود که وزن ستاره‌های دریافتی یا از دست رفته بیشتر بر اساس سیستم‌های فنی و مکانیکی بوده یا تزئیناتی و رفاهی و این اشکالات و عیوب با چه هزینه‌ای و به چه صورتی قابل رفع است. بعلاوه مشخص نیست که محصول خروجی از کارخانه در بازه زمانی مثلاً سه ماهه، چه مشکلات و معایب جدیدی را بروز خواهد داد.
آخرین نتایج بررسی کیفیت خودروها
طی آذر ماه 96 تعداد 91,570 دستگاه خودرو تولید گردید که 99 درصد آن دسته خودروهای سبک و 1 درصد باقی‌مانده مربوط به خودروهای سنگین است. این دو گروه به ترتیب 41 خودروی سبک و 6 مدل خودروی سنگین مختلف را شامل می‌شوند.در هر بخش، تنها به ذکر نام باکیفیت‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین خودروها و تعداد ستاره کیفی آن‌ها می‌پردازیم. اطلاعات تکمیلی و جزئیات را نیز در جداول موجود مرور می‌کنیم.
کیفیت خودروهای سبک:
1. وانت‌ها
باکیفیت‌ترین: تندر90 پیکاپ (ایران‌خودرو) / سه ستاره کیفیبی‌کیفیت‌ترین: وانت آریسان/ وانت نیسان/وانت کارا دوکابین/ یک ستاره کیفی
2. سواری
بیشتر از 100 میلیون تومانباکیفیت‌ترین: مزدا 3 / سوزوکی گرند ویتارا /چهار ستاره کیفی
75 الی 100 میلیون تومانباکیفیت‌ترین: کیا سراتو / هیوندای i20 / چهار ستاره کیفی
50 الی 75 میلیون تومانباکیفیت‌ترین: هیوندای i10 / چهار ستاره کیفیبی‌کیفیت‌ترین: لیفان X60 / یک ستاره کیفی
25 الی 50 میلیون تومانباکیفیت‌ترین: رنو ساندرو / تندر90 پلاس اتوماتیک / پارس تندر / پژو 207 اتومات / چهار ستاره کیفیبی‌کیفیت‌ترین: پژو 405، تیبا / یک ستاره کیفی
کمتر از 25 میلیون تومانباکیفیت‌ترین: !!!بی‌کیفیت‌ترین: مدل‌های مختلف سایپا پراید / یک ستاره کیفیدر جدول ذیل همچنین مقایسه سطوح کیفیت خودروهای داخلی بازار را مشاهده می‌نمایید.

کیفیت خودروهای سنگین:

مسافری
در این ماه خودرویی در این کلاس تولید نشد!
کامیونت
باکیفیت‌ترین: ایسوزو NPR75K / چهار ستاره کیفیبی‌کیفیت‌ترین: کامیونت الوند/ یک ستاره کیفی
کامیون (باری-کمپرسی)
باکیفیت‌ترین: ایسوزو NPR75M / سه ستاره کیفیبی‌کیفیت‌ترین: *
کشنده
باکیفیت‌ترین: کشنده ولوو FH / اسکانیا G410 / چهار ستاره کیفیبی‌کیفیت‌ترین: *

توجه: این صفحه هر ماه بروزرسانی می شود.
منبع: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *