معرفی گران‌ترین خودروی تاریخ آمریکا

خودروسازان آمریکایی شاید از نظر ارزش خودروهای کلاسیک قابل مقایسه با رقبای اروپایی نباشند اما برخی از آن‌ها حتی با قیمت‌های 7 و 8 رقمی به فروش می‌روند؛ و خودرویی که مشاهده خواهید کرد باارزش‌ترین خودروی تاریخ آمریکاست.
خودروی مورد بحث یک دوزنبرگ SSJ 1935 است که در گردهمایی پبل بیچ امسال با قیمت قابل‌توجه 22 میلیون دلار به فروش رفته است. این قیمت بالاترین بهای پرداختی به یک خودروی آمریکایی در تاریخ حراجی‌ها بوده و البته عنوان گران‌ترین خودروی پیش از جنگ جهانی را نیز به خود اختصاص داده است.
دومین خودروی گران‌قیمت تاریخ صنعت خودروی آمریکا یک دستگاه شلبی 260 کبرا 1962 است که دو سال پیش با قیمت حدود 14 میلیون دلار به فروش رفت و بنابراین دوزنبرگ با فاصله قابل‌توجهی در رتبه اول ایستاده است. همچنین دومین خودروی گران قبل از جنگ نیز یک بوگاتی تایپ 55 مدل 1932 است که در حراجی مونتری دو سال با قیمت حدود 10.5 میلیون دلار به فروش رفته بود.
در سال 2011 و در همین حراجی یک دستگاه دوزنبرگ مدل J Long 1931 کوپه نیز با قیمت 10.3 میلیون دلار به فروش رفته است. بد نیست بدانید اکثر ارزشمندترین خودروهای تاریخ فراری‌های دهه 60 میلادی می‌باشند.
خب دلیل قیمت بالای دوزنبرگ SSJ مورد بحث چه بوده است؟ اولین دلیل خواستگاه این خودرو است. همچنین از خودروی یاد شده تنها دو دستگاه ساخته شده و این اولین باری است که زیر چکش حراج می‌رود.
این خودرو تحت تملک بازیگر مشهور سینما گری کوپر بوده و نمونه دیگر نیز در اختیار کلارک گیبل است. دوزنبرگ SSJ 1935 از پیشرانه 8 سیلندر سوپرشارژردار با قدرت 400 اسب بخار استفاده می‌کند که آن را به یکی از سریع‌ترین خودروهای آن زمان تبدیل کرده و می‌توانست به سرعت 225 کیلومتر در ساعت دست یابد.
کوپر این خودرو را به بریگز کانینگهام فروخته و کلکسیون او نیز به مایلر کولیر رسیده است. از آن زمان تاکنون نیز خودرو در اختیار این کلکسیونر بوده است.
کولیر گفته است:
بسیاری از خودروها با نام اسپیدستر یا مسابقه‌ای شناخته می‌شوند اما دوزنبرگ SSJ واقعاً چنین خودرویی بوده است. رسیدن به سرعت 225 کیلومتر در ساعت در سال 1935 باعث شده این ویژگی در آن متجلی شود.
اگرچه دوزنبرگ شاخص‌ترین خودروی حراجی پبل بیچ بوده اما تنها خودروی میلیون دلاری این حراجی نیست. 25 خودرو مرز 1 میلیون دلار را رد کرده و 23 رکورد جهانی هم ثبت شده است. علاوه بر دوزنبرگ، یک مزراتی A6GCS/53 و فراری 500 موندیال (هر دو مدل سال 1955) با قیمت بیش از 5 میلیون دلار به فروش رفته‌اند. یک پورشه RS اسپایدر 2007 با قیمت 4.5 میلیون دلار و یک پورشه 718 RSK 1959 با بهای 3.74 میلیون دلار حراج شده‌اند.

یکی از دست‌اندرکاران این حراجی گفته است:
ما بسیاری از رکوردهای جهانی جدید را ثبت کردیم. قیمت‌های پیشنهادی نشان‌دهنده ترکیب فوق‌العاده‌ی کیفیت بالا و خودروهای جدیدی هستند که تقاضای زیادی را در پی داشته است. خودروهای پیش از جنگ توجهات زیادی را به خود جلب کرده‌اند. این خودروها پیش از این هرگز فرصت خودنمایی نداشته‌اند. در کل این یک حراجی فوق‌العاده بوده است.

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *