میتسوبیشی asx یا کیا اسپورتیج ؟

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

تا چندی پیش شاید حتی تصورش نیز سخت بود که روزی بهایی بیش از یکصد میلیون تومان را برای یکی کیا آن هم کیایی نه چندان گران قیمت یعنی اسپورتیج بپردازید. اما این حقیقت ماه هاست که به وقوع پیوسته، و ظاهرا نرخ ها رو به افزایش است اما اسپورتیج خوش استایل این روز ها یک رقیب چشم بادامی دیگر جز سوزوکی ویتارا و نیسان قشقایی را نیز پیش رو دارد، زقیبی که سه الماس روی جلو پنجره آن نقش بسته، یعنی میتسوبیشی ASX، اگر میخواهید اسپورتیج را به دلیل ابعاد بزرگتر و پیشرانه 2/4 لیتری در کلاس بالاتر از ASX با پیشرانه 2 لیتری بدانید بایستی گفت که اوضاع این روزهای تحریم، نماینده وطنی کیا هر جایی دستش به اسپورتیج برسد آنها را بار میزند و به ایران می آورد! و این روزها اسپورتیج هایی با تجهیزات کمتر و پیشرانه 2 لیتری از کشور مغولستان راهی بازار ایران شده که کاملا در قد و قواره ASX قرار میگیرد، البته حتی این اسپورتیج ها هم با رینگ های چرخ کوچکتر و ظاهر ساده تر باز هم جذاب تر از ASX به نظر میرسند. ASX که دنباله سبک طراحی مدل فعلی میتسوبیشی است، در نمای جلو قابل قبول و در نمای عقب کاملا معمولی است طراحی ظاهری آن همچون اسپرتیج مهیج نیست و این مسئله در مورد کابین آن نیز صدق می کند، لیست تجهیزاتش کامل تر از اسپرتیج بوده البته بایستی در نظر داشت که علیرغم کوچکتر بودن، گران تر از اسپورتیج است. علیرغم حجم یکسان پیشرانه، توان پیشرانه اسپورتیج بیشتر است به لطف جعبه دنده 6 سرعته عملکرد بهتری را ارائه میدهد، کیفیت سواری اسپرتیج در مدل 2 لیتری به دلیل رینگهای چرخ کوچکتر نرم تر و کم صداتر از مدل 2/4 لیتری است در حالی که ASX کاملا کیفیتی از سواری را بدست می آورید که همچون خودروهای سدان است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


طبیعات اسپورتیج در توانایی های حرکتی روزی کاغذ بهتر از ASX خوهد بود اما در عمل فرمان گیری، هندلینگ و هدایت ASX مطلوبتر است ضمن انکه تجهیزات بیشتر را به همراه دارد. اسپورتیج در کلاس خود، از دارندگان کابین بزرگ و جادار محسوب نمی شود اما در مقابل ASX کوچک تر کابینی بزرگتر را به نمایش میگذارد که همراه با طراجی جذاب داخل آن کاملا تازگی داشته و متمایز از رقبا است .


اگر بخواهیم نگاهی نیز به بازار داشته باشیم طبیعتا ASX تازه وارد در موقعیت اسپورتیج قرار ندارد. خصوصا که فعلا عرضه محدودی داشته و تنها است، اگر چه که گفته می شود برادرانش یعنی لنسر، اوت لندر و پاجرو به آن خوهند پیوست اما در حال خاص تر است اگر چه که به این خاص بودن به معنی جذاب تر بودن نیست و به هیچ عنوان توجه ها و نگاه هایی که در روز های نخست به نسل جدید اسپورتیج می شد، در خیابان ها متوجه ASX تازه وارد نیست. در مجموع بایستی برتری را در دست اسپورتیج دانست، حتی با پیشرانه 2 لیتری
ضمن آنکه اگر چه قیمت دو خودرو در بازار آزاد یکسان است، اما قیمت رسمی ASX گران تر از اسپورتیج است. ASX نیز می تواند انتخابی برای شیفتگان خودروهای ژاپنی باشد اما بایستی پذیرفت که کره ای ها این روز ها واقعا برای خودروسازان ژاپنی خصوصا آنان که در درجه دوم هستند همچون میتسوبیشی و مزدا، دردساز شده اند و مزایایی چون قیمت ارزان، تجهیزات مطلوب و البته طراحی هایی به روز که روزگاری برتری خودروهای ژاپنی بر رقبایشان بود اینک علیه خودشان به کار گرفته اند.

 

مقایسه مشخصات فنی دو اتومبیل


میتسوبیشی ASX کیا اسپورتیج (2000)
نوع موتور و تعداد سیلندر 4 سیلندر خطی 4 سیلندر خطی
حجم موتور (سی سی ) 1998 1998
حداکثر قدرت ( اسپ بخار/ دور در دقیقه) 147/6000 163/6300
حداکثر گشتاورد ( نیوتون متر/ دور در دقیقه) 199/4200 195/4600
شتاب 0 تا 100 ( ثانیه) 11/9 11/2
حداکثر سرعت ( کیلومتر در ساعت) 190 182
نوع جعبه دنده CVT 6 سرعته خودکار
میانگین مصرف سوخت (بنزین) 8/1 8/2
قیمت ( میلیون تومان) رسمی 82
بازار آزاد 100
رسمی 77
بازار آزاد 100نوشته : مهندس مصطفی ممقانی اصل
منبع: مجله ماشین
تدوین: علیرضا فروغی فر

درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *