پوشش‌های کلاسیک بر روی پورشه ماکان

پورشه یکی از پربارترین تاریخچه‌های موتور اسپورت در بین خودروسازان را داشته و برخی از پوشش‌های مسابقه‌ای زیبا قطعاً بخشی از تاریخ این برند محسوب می‌شوند. به منظور گرامیداشت این میراث پربار و همچنین تبلیغ کراس اوور کامپکت خود، ژرمن‌ها 5 دستگاه از ماکان‌ها را با این پوشش‌های بدنه کلاسیک معرفی کرده‌اند.
ترکیب پوشش مسابقه‌ای مارتینی بدنه سفید با قرمز، آبی تیره و نوارهای آبی روشن از جمله مشهورترین پوشش‌های موتور اسپورت بوده اما این پوشش‌ها همیشه روی پورشه‌ها فوق‌العاده به نظر می‌رسیده‌اند. همکاری اسپانسری Martini & Rossi و پورشه به سال 1968 بازمی‌گردد. این طرح در ماکان فوق‌العاده از کار درآمده مخصوصاً که با تریم مشکی و رینگ‌های این کراس اوور ترکیب شده است.

شاید ظاهر مسابقه‌ای مارتینی دست‌کم گرفته شود اما پوشش رنگ صورتی روی ماکان توجهات بیشتری را به خود جلب می‌کند. نوشته‌های روی بدنه به قطعات بریده شده خوک و خطوط بکار رفته نیز به محل برش بدن این حیوان اشاره دارند. این طراحی عجیب در مدل 917/20 که در لمانز 1971 شرکت کرده بود تعلق دارد. این خودروی آزمایشی ترکیبی از عناصر نسخه‌های کوتاه و بلند 917 بود. اگرچه خودروی مورد بحث هیچ مسابقه‌ای را به پایان نرسانده اما خوک صورتی در مسابقات مقدماتی بیشترین سقف سرعت را به خود اختصاص داده است.
اگرچه همه ما پورشه را با شهر اشتوتگارت آلمان می‌شناسیم اما خانواده پورشه و هولدینگ بزرگ آن ریشه در سالزبورگ اتریش دارند. در سال 1970 تیم مسابقه‌ای پورشه سالزبورگ اولین قهرمانی کلی این شرکت در مسابقات 24 ساعته لمانز را به دست آورد. خودروی قهرمان از نوع 917 با طرح قرمز و سفید این نسخه از ماکان بوده است.
پوشش مسابقه‌ای گلف از جمله نمادین‌ترین پوشش‌ها بوده است. ترکیب رنگ آبی روشن و نارنجی بر روی این پورشه ماکان طرح برجسته‌ای را تشکیل داده‌اند. این طرح مسابقه‌ای روی خودروهای متنوعی همچون فورد GT40 بکار رفته است. جان وایر که این طرح را درست کرده بود بعدها به خودروهای پورشه روی آورد و این طرح بر روی محصولات فوق‌العاده پورشه نقش بست.
در سال 1982 پورشه با کمپانی سیگار راتمنز برای بحث اسپانسری به توافق رسید و پوشش خاصی بر روی محصولات این برند نقش بست. نوارهای قرمز با بخش آبی تیره همخوانی فوق‌العاده‌ای داشته و البته بخش بالایی نیز به رنگ سفید است. شاید با خود فکر کنید این پوشش بدون شماره‌های مسابقه‌ای تنها یک ماکان شیک است اما کراس اوور محبوب ژرمن‌ها ادای احترامی به میراث پرافتخار این شرکت داشته است…

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *