کِشندهٔ الکتریکی Thor ET-One، رقیبی برای تسلا

تسلا تنها شرکتی نیست که به دنبال توسعهٔ کشنده‌های تمام الکتریکی است چراکه یک شرکت نوپای کالیفرنیایی با نام Thor Truck هم قصد دارد به این بخش وارد شود و به‌تازگی کِشنده‌ای تمام الکتریکی بنام ET-One را معرفی کرده است. شرکت ثور تراک فعلاً تنها 16 کارمند دارد که شامل افرادی چون کارکنان سابق شرکت‌های ناویستار و بی‌وای‌دی، یک مهندس ارشد مکانیک که سابقهٔ کار در شرکت‌های بوئینگ و فارادی فیوچر را دارد و یک مهندس از شرکت توسعهٔ وسایل نقلیهٔ سبز US Hybrid می‌شود.

شرکت ثور گفته است که ET-One به باطری‌های ساخت LG مجهز است که در طرفین شاسی نصب شده‌اند. همچنین گفته شده این کشندهٔ الکتریکی می‌تواند با یک‌بار شارژ باطری‌هایش مسافتی معادل 480 کیلومتر را طی کند درحالی‌که همانند کشندهٔ تسلا ظرفیت حمل 36 تن بار را دارد. علاوه بر این، یک نسخهٔ ارزان‌تر از ET-One با بُرد 160 کیلومتر نیز در برنامهٔ ساخت قرار دارد.

طراحی ظاهری کشندهٔ ET-One با کشنده‌های سنتی کاملاً متفاوت است. در نمای جلویی این کامیون دماغه‌ای کوتاه و شیب‌دار دیده می‌شود که فرمی کاملاً آئرودینامیک دارد. در این بخش جلوپنجره‌ای نیم‌دایره شکل نصب شده است و در طرفین آن نیز چراغ‌های جلوی LED کار شده است. در داخل اما طرحی نسبتاً سنتی بکار رفته اما بجای ده‌ها دکمه و کلید، یک صفحه‌نمایش لمسی بزرگ برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی تعبیه شده درحالی‌که صفحه آمپر نیز دیجیتالی است.

آزمایش‌های ET-One هنوز در حال انجام است اما سازنده در نظر دارد که نسخهٔ نهایی و کاملاً کاربردی آن‌را امسال آماده کرده و سپس تولید آن‌را در سال 2019 آغاز نماید. قیمت نسخهٔ 160 کیلومتری این کِشنده از تنها 150 هزار دلار آغاز می‌شود درحالی‌که برای خرید مدل 480 کیلومتری حداقل باید 250 هزار دلار پرداخت نمود که صد هزار دلار بیشتر از قیمت نسخهٔ پایهٔ کشندهٔ تسلا با بُرد 480 کیلومتر است.

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *