695 هزار کیلومتر با اشکودا اوکتاویا 1998!

تاریخ: 01 خرداد 1397

این روزها حال و روز خودروهای دیزلی اصلاً خوش نیست و به خاطر قوانین آلایندگی و زیست‌محیطی روز به روز فشار بیشتری بر آن‌ها وارد می‌شود. ما فعلاً نمی‌خواهیم درباره این قضیه صحبت کنیم بلکه روی قابلیت اطمینان یک خودروی دیزلی قدیمی بحث خواهیم کرد.
پیشرانه‌های دیزلی معمولاً به خاطر انژکتورهای مشکل‌ساز، سیستم‌های خروج گاز و کلاچ‌های گران‌تر نسبت به نسخه‌های بنزینی شناخته شده‌اند. علیرغم اینکه خودروهای دیزلی سهم بالایی از خودروهای کشورهای اروپایی را به خود اختصاص داده‌اند اما معمولاً گفته می‌شود هزینه‌های نگهداری آن‌ها بیشتر از نمونه‌های بنزینی بوده و قابلیت اطمینان آن‌ها نیز کمتر است. البته این موضوع به فاکتورهای متعددی بستگی دارد.
خودروهای دیزلی نیز همانند تمامی خودروها نیازمند نگهداری کامل بوده و طول عمر آن‌ها کاملاً به کیفیت روغن پیشرانه و نوع سوخت مصرفی بستگی دارد. اگر مراقبت کاملی از این خودروها داشته باشید به سادگی شاهد کارکردهای بالای 400 هزار کیلومتر در آن‌ها بدون وقوع مشکلی حاد خواهید بود؛ اما نظرتان درباره یک خودروی دیزلی با کارکرد 695 هزار کیلومتری چیست؟!
خب اولین نسل اشکودا اوکتاویا 1.9 TDI دیزلی که قدرت 90 اسبی دارد توانسته این میزان کارکرد را ثبت نماید. در کانال یوتیوب CarThrottle توضیحات کاملی درباره نقاط قوت و ضعف مالکیت چنین خودروهای سالخورده‌ای داده شده و جزئیات کامل شرایط خودرو پس از کارکرد بالا شرح داده می‌شود.
این اوکتاویای آبی‌رنگ هنوز هم سرحال بوده و از پیشرانه، توربو، سیستم اگزوز و جذب‌کننده‌های شوک اصلی خود استفاده می‌کند. تمامی چراغ‌ها سالم بوده اما همه شیشه‌ها باز نمی‌شوند. به این موارد باید ظاهر مسن، صندلی‌ها و کف‌پوش‌های کثیف را اضافه کنید تا بدین ترتیب تصویری واضح از خودروی مورد بحث به دست آورید.
البته موضوع مهم‌تر اینکه شرایط این پیشرانه‌ای که یک‌بار مسافت زمین تا کره ماه را طی کرده و دوباره بازگشته کاملاً رضایت‌بخش است. شاید از شنیدن این موضوع سورپرایز شوید اما پس از اینکه مکانیک پیشرانه را باز کرده دیده که میل‌لنگ و سوپاپ‌ها در شرایط فوق‌العاده‌ای هستند. توربو هم خوب بوده و قطعات سیستم تعلیق تنها زنگ‌خوردگی جزئی دارند.
سورپرایز شدید؟ سرویس‌های سر وقت و تعویض مناسب روغن باعث می‌شود خودرو به چنین کارکردهایی برسد.

[دانلود ویدئو]

[دانلود ویدئو]

توسط :
دیدگاه :
درباره نویسنده

Leave a Reply

*

captcha *