انتخاب روغن موتور (مطابق با شرایط آب و هوایی در منطقه شما)

انتخاب روغن موتور (مطابق با شرایط آب و هوایی در منطقه شما)
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


در مقالات گذشته در پارس تیونینگ، مطالب زیادی را عنوان کردیم که ممکن است باعث سرگردانی برخی از شما شده باشد. بنابراین تصمیم گرفتیم مقاله ای در باره انتخاب روغن موتور مطابق با شرایط اقلیمی منطقه ای که شما در آن به سر می برید، بنویسیم.
نمودار زیر را در نظر بگیرید. این نمودار به سه بخش تقسیم شده است: ناحیه سرد (Cold)، ناحیه نرمال (Normal)و ناحیه گرم (Hot) . این گروه ها همه معرف شرایط اقلیمی عمومی هستند و شما باید تصمیم بگیرید کدامیک با شرایط منطقه شما سازگاری بهتری دارد.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 

در شرکت تیونینگ لینکس، ما باور داریم که پاسخ به پرسش «بهترین روغن موتور کدام است؟» یا «بهترین وزن برای خودروی تعدیل شده کدام است؟» مشخص نبوده، به میزان زیاد بستگی به این دارد که شما در کدام منطقه زندگی می کنید. این امر ممکن است در ابتدا عجیب به نظر آید، اما در زیر به شما نشان می دهم که چرا چنین است.
فرض می کنیم شما در ترکیه اقامت دارید. مردم در ترکیه این مسئله را در انجمن های تخصصی نیز مطرح می کنند که ترکیه به طور همزمان دارای ۴ فصل متفاوت است. با کمی دقت، می بینیم که در ترکیه برخی از افراد در دمای ۴۵ درجه سانتی گراد مشغول شنا کردن هستند و همزمان برخی در کوه های آنتالیا مشغول اسکی کردن. هر دو رویداد در یک شهر رخ می دهد!!! با توجه به این مسئله، آیا می توانیم تنها یک وزن را برای روغن موتور در هر دو مورد توصیه کنیم؟ خیر. وزن روغن موتور بستگی به دمای حداکثر و حداقل منطقه دارد و تنها شما هستید که می دانید این دماها کدامند.

انتخاب روغن موتور
حداقل و حداکثر دما در شهر استانبول در ترکیه (شهری که من در آن اقامت دارم) به ترتیب صفر درجه سانتی گراد در زمستان و ۳۰ درجه سانتی گراد در تابستان است. حال بیایید با این اطلاعات که به نظر می رسد در محدوده نرمال باشند، به نمودار بالا مراجعه و روغن موتور مناسب را پیدا کنیم.
در محدوده نرمال (Normal) ، به نظر می رسد روغن شماره ۱۵W40 بهترین انتخاب باشد. اما مسئله اینجاست که داده های مربوط به دمای استانبول در این نمودار، مقادیر متوسط سال های اخیر را بیان می کنند، پس اگر امسال دمای مینی مم از مقدار متوسط پایین تر برود، چه باید کرد؟
امسال، دو روز پیش از آنکه این مقاله را بنویسم، دمای مینی مم بین ۴- و ۶- درجه سانتی گراد در نوسان بود و قرار است امشب به ۸- درجه برسد. منظور من این است که ویسکوزیته ای که انتخاب می کنید، باید تا حدی تولرانس داشته باشد تا کلیه دماهای ممکن را بتواند پوشش دهد. روغن ۱۵W40 ظاهراً می تواند دمای مینی مم ۸- درجه را نیز پوشش دهد. بنابراین، می توان با اطمینان خاطر از ویسکوزیته ۱۵W40 در استانبول استفاده کرد. با نگاه دوباره به نمودار می بینیم که :

 • حداقل دمای پوشش داده شده به وسیله روغن ۱۵W40 برابر است با ۱۵- درجه سانتی گراد.
 • حداکثر دمای پوشش داده شده به وسیله روغن ۱۵W40 برابر است با ۴۰+ درجه سانتی گراد.


پس استفاده از روغن با ویسکوزیته ۱۵W40 به چه معناست؟
اگر حداکثر و حداقل دما در منطقه شما به ترتیب ۳۰+ (در تابستان) و ۸- (در زمستان) باشد، حاشیه دمایی (یعنی اختلاف دمای منطقه با محدوده پوشش داده شده به وسیله روغن) برای ۱۵W40 در تابستان برابر با ۱۰ درجه و در زمستان برابر با ۷ درجه خواهد بود و بنابراین، روغن ۱۵W40 برای منطقه شما مناسب است.

اگر روغن ۱۰W40 انتخاب شود، چه وضعی پیش می آید؟
در واقع این روزها پیدا کردن روغن ۱۵W40 در استانبول کار دشواری است. به همین دلیل، من به جای آن از روغن ۱۰W40 استفاده می کنم. این روغن می تواند در زمستان تا ۲۰- درجه سانتی گراد را پوشش دهد.

آیا به شما گفته اند که روغن ۰W40 بهترین است؟
از چه نظر بهترین است؟ ایا واقعاً فکر می کنید ۰W40 برای منطقه شما مناسب است، یا اینکه تنها توصیه دوستتان را در نظر دارید؟ روغن ۰W40 ظاهراً حلال تمام مشکلات است، اما شرایط آن طبیعی نیست. این روغن می تواند از ۳۵- تا ۴۰+ درجه سانتی گراد را پوشش دهد. من که به خاطر نمی آورم چنین محدوده دمایی در شهری دیده شده باشد.

افراد ساکن در اروپای مرکزی
در بیشتر مناطق اروپا، استفاده از روغن ۱۰W30 (-20/+30) مناسب خواهد بود، زیرا در اروپا دما در تابستان از ۲۰ یا ۲۲ درجه سانتی گراد بالاتر نمی رود.

روغن ترکیبی ۱۰W30 – 15W40 Combination
اگر در مورد ماکزیمم دما در تابستان مطمئن نیستید یا فکر می کنید که حاشیه دمایی (اختلاف دمای منطقه شما با دمای پوشش داده شده به وسیله روغن) در تابستان خیلی کم است، می توانید برای زمستان و تابستان از دو ویسکوزیته مختلف استفاده کنید. فرض کنید در ناحیه شما داشته باشیم:

 • دمای مینی مم در زمستان بین ۱۵- و ۱۰- درجه سانتی گراد است، و
 • دمای ماکزیمم در تابستان بین ۲۶+ و ۲۸+ درجه سانتی گراد است.

در این صورت، روغن ۱۰W30 برای زمستان مناسب است، زیرا تا ۲۰- درجه سانتی گراد را پوشش می دهد. اما ممکن است دمای ۳۰+ پوشش داده شده به وسیله این روغن به عنوان دمای حداکثر، از نظر شما مناسب نباشد و مایل باشید در تابستان محافظت بیشتری برای موتور فراهم کنید. در این صورت، باید برای روغن در محدوده تابستان، به جای وزن ۳۰ از وزن ۴۰ استفاده کنید. تفاوت بین روغن های ۱۰W30 و ۱۰W40 آن است که هر دو در زمستان تا ۲۰- درجه سانتی گراد را پوشش می دهند. اما روغن ۱۰W40 در تابستان تا دمای بالاتری از موتور محافظت می کند (تا ۴۰+ درجه سانتی گراد). اما به خاطر داشته باشید که در تابستان به سر می برید و در حال حاضر نیازی به محافظت تا ۲۰- درجه سانتی گراد ندارید. بنابراین، روغن ۱۵W40 نیز مناسب خواهد بود.

نتیجه گیری
در واقع نمی توان به نتیجه گیری خاصی رسید، زیرا انتخاب روغن موتور مناسب بستگی به شرایط آب و هوایی در منطقه شما دارد. تنها نتیجه ای که می توان گرفت این است: «تنها شما هستید که می توانید روغن موتور مناسب را انتخاب کنید». بعد از انتخاب مناسب ترین روغن، می توانید نزدیک ترین گزینه موجود برای آن را انتخاب کنید.

مترجم : علیرضا فروغی فر

منبع : پارس تیونینگ

 

درباره نویسنده
 1. بابک پاسخ

  با سلام و تبریک سال نو
  میخواستم بدانم برای پراید صبامدل87 چه روغن موتوری رو پیشنهاد میدین؟ مثلا بگید فلان مارک با فلان مشخصاتش.ممنونم

  • admin پاسخ

   سلام
   سال نو شما هم مبارک
   اگر روغن خیلی با کیفیت برای پراید می خواهید استفاده کنید روغن 20.50 کاسترول یا به اصطلاح کاسترول سفید استفاده کنید و 5000 تا را با خیال راحت رانندگی کنید

 2. بابک پاسخ

  با سلام. بازم سوال داشتم. برای پراید بنزینی مدل 87 آیا روغن موتور با پایه سینتتیک مناسبه؟ و من شنیدم بعضی روغن موتورهای خارجی از جمله کاسترول تقلبی شدن نظر شما رو بدونم ممنون میشم. باسپاس از شما

  • admin پاسخ

   خیر برای پراید روغن های نیمه سننتیک مناسب هست که 20W50 توصیه میشه روغن های تقلبی به شدت در بازار زیاد هستش اماراهکاری هم برای شناختن روغن اصلی وجود دارد به عنوان مثال روغن کاسترول 2 مورد برای شناسایی نمونه اصلیش داره 1- لیبلی که بعد از باز کردن در می بینید که یک هولوگرام و نوشته کاسترول آن کاملا مشخص است و اما راه دوم این هستش که روغن های اصلی کاسترول در هیچ شرایطی نخواهد ترکید بهترین راه برای شناختن آن این است که اگر صاحب مغازه از شرکت خرید کرده باشه و از اصلی بودنش مطمئن باشه قطعا با این موضوع مشکلی نخواهد داشت که شما برای چند ثانیه روی ظرف این باستید. این کار در سایر روغن ها خصوصا روغن های تقلبی باعث ترکیدن ظرف روغن خواهد شد که در کاسترول اصلی چنین اتفاقی نخواهد افتاد حتی اگر شما با خودرو از روی این ظرف رد بشید.

 3. بابک پاسخ

  باسلام مجدد. بر روی بعضی روغن موتورها دو بار استاندارد SAE نوشته شده مثل SAE20W50 و SAE10W40 در اینصورت روی کدومش باید حساب کنیم.باتشکر از شما

  • admin پاسخ

   از 20W50 کاسترول یا لیکومولی 20W50 SM استفاده کنید که بهترین 20W50 در حال حاظر هستش و البته 5 لیتری که برای پراید میتونید باقی مانده رو نگهدارید

 4. بابک پاسخ

  ببخشید فکر کنم سوالمو خوب مطرح نکردم. منظورم این بود که روی یک قوطی مثلا کاسترول هم نوشته شده SAE20W50 وهمSAE10W40. یعنی این قوطی روغن هردو مورد رو با هم داره؟

 5. علیرضا شرفی پاسخ

  با سلام ضمن تشکر از راهنمایتون.یسوال خدمتون داشتم.تو اهواز جایی سراغ ندارید که مطمین باشیم روغن اصلی داشته باشه

  • admin پاسخ

   99% روغن های موجود در بازار در ایران تولید و تحت لیسانس هستند چیزی به عنوان روغن اصلی وارداتی در فروشگاه های عادی یافت نمیشه و روغن توتال اماراتی دورغی بزرگ است من به شما روغن کاسترول رو پیشنهاد میکنم که راه برای متوجه شدن اصلی بودنش هست 1- هلوگرامی پلمپ زیر در و 2- روغن های کاسترول اگر خیلی به فروشگاه مشکوک بودید ازش بخواید که بزار روی زمین و با پا نهایت فشار را بیاورید در نمونه های تقلبی روغن از در آن خارج یا هلوگرام زیر در را پاره می کند

 6. farid پاسخ

  باسلام دوستان روغنهای ساخت داخل ما کیفیت خوبی دارند والان هم با استانداردهای جهانی رقابت میکنند. من خودم از روغن موتور سینولکس استفاده میکنم که خیلی راضی هستم

Leave a Reply

*

captcha *